Wydarzenia

Profesjonalne warsztaty terenowe z rozpoznawania oraz wykorzystania roślin leczniczych i jadalnych dziko rosnących.

Niekonwencjonalny a bardzo interesujący i pożyteczny prezent na Dzień Edukacji Narodowej otrzymaliśmy od pani Agnieszki Krok, mamy naszego ucznia  kl.1in, fitoterapeutki, zielarki, blogerki prozdrowotnej- absolwentki GWSH oraz wielu kursów, w tym medycyny klasztornej. Zetknęła się z nią i słusznie zachwyciła nasza biolożka, pani Agnieszka Wereszczak, podczas zajęć, w których jakiś czas temu uczestniczyła z własnej woli w ramach doskonalenie zawodowego.

W słoneczny październikowy piątek klasa 2an oraz chętni nauczyciele mogli wziąć udział w warsztatach  terenowych z rozpoznawania oraz wykorzystania roślin leczniczych i jadalnych  dziko rosnących- także wokół naszej szkoły. Wcześniej, przez kilka godzin od rana,  p.Agnieszka Krok prowadziła warsztaty mydlarskie dla uczennic i uczniów naszej szkoły, opisane tu już wcześniej w relacji uważnych przedstawicielek kl.3ai. Po południu poświęciła jeszcze czas i siły, aby bezinteresownie i za darmo podzielić się swą rozległą wiedzą. Słuchaliśmy i patrzyliśmy oniemiali. Nie sądziliśmy na przykład, że już przy schodach naszej szkoły rosną maleńkie cuda, mogące pomagać w leczeniu człowieka. Każdy krok prowadził do następnych. Obeszliśmy w ten sposób całe wzgórze przed szkołą, okolice jej dziedzińca oraz parkingu przy hali Omega. Nie chcieliśmy uronić ani jednego słowa specjalistki. Z uwagą przyglądaliśmy się liściom, kwiatom oraz całym krzewom i drzewom, których dotąd nie docenialiśmy lub mijaliśmy obojętnie (bo bezrefleksyjnie, z braku wiedzy). Na pewno każdy uczestnik zasadzi lub zajmie się z należną atencją- jałowcem, posiadającym niezwykle cenne właściwości, rozprzestrzeniające się na kilometry. Obecność naszych nauczycielek biologii, pań Bożeny Surmy i Agnieszki Wereszczak, pozwalała usłyszeć dodatkowe informacje i podzielić się spostrzeżeniami.

Pozyskane obserwacje i wiedza zostaną na pewno wykorzystana przez naszych uczniów – przyszłych adeptów farmacji, medycyny, biotechnologii, inżynierii środowiska, a także świadomych rozsądnego i ekologicznego  korzystania z darów Ziemi- obywateli świata przyrody, oraz na co dzień – ludzi dbających o zdrowie swoje i innych w sposób naturalny. Pani Agnieszka Krok była też dla nas wszystkich wzorcowym przykładem – kompetentna, bezinteresowna, skromna, spokojna,  pogodna, zrównoważona. Widać było jej naturalne zharmonizowanie z naturą, co i nam się udzielało, wędrujących niespiesznie w październikowym upale po znanych a jednak nieznanych przyszkolnych miejscach. Przecież bowiem: “Nie istnieje życie pozaziołowe.” 🙂

tekst: Lidia Różacka

zdjęcia: Bożena Surma, Lidia Różacka

[nggallery id=268]

Dodaj komentarz