Wydarzenia

Profilaktyka antyalkoholowa i edukacja filmowa w jednym

W ramach programu profilaktyczno-wychowawczego – z inicjatywy naszej pani pedagożki, Anetty Ziółkowskiej, i po rekomendacji polonistów – 6 lutego br. 25 klas liceum i technikum, udało się (w dwóch turach) do kina w Miejskim Ośrodku Kultury, aby obejrzeć najnowszy film Kingi Dębskiej pt. “Zabawa, zabawa”. Ta reżyserka i scenarzystka jest zdobywczynią wielu prestiżowych nagród, w tym międzynarodowych, oraz nominacji do nich za swoje pierwsze fabularne dzieło pt.”Moje córki krowy”. Kindze Dębskiej zaufało wielu wybitnych aktorów i zdecydowało się grać w jej niebanalnych filmach dotyczących chorób, samotności, uzależnień i trudnych relacji w rodzinach. Nie inaczej było w “Zabawie, zabawie”, gdzie jako wysokofunkcjonujące alkoholiczki zagrały: Dorota Kolak (ordynatorkę oddziału pediatrycznego), Agata Kulesza (prokuratorkę) i Maria Dębska (studentkę). Nie miejsce tu na zdradzanie fabuły, jedynie warto podkreślić jej aktualną, poważną treść, lecz podaną w interesującej formie przeplatania scen detalicznych z dynamicznymi. Na pewno jest wiele do przedyskutowania na lekcjach wychowawczych na temat uzależnień, które odbędą się we wszystkich klasach.

Dodatkowym atutem obejrzanego gremialnie przez naszych uczniów filmu jest mnogość motywów, które mogą posłużyć jako przykłady maturalne z wybranych tekstów kultury na obu egzaminach z języka polskiego. “Zabawa, zabawa” miała premierę dopiero w styczniu br., ale już zdobyła Nagrodę Główną “Jańcio Wodnik” za najlepszy film fabularny na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej “Prowincjonalia” we Wrześni. Warte obejrzenia i wykorzystywania (nie tylko na maturze) są także ww. “Moje córki krowy” oraz “Plan B”, nominowany do Polskiej Nagrody  Filmowej – Orzeł 2019.

Niewykluczone, że taka forma łączenia edukacji filmowej, wymaganej w podstawie programowej, oraz profilaktyki uzależnień i innych problemów związanych ze zdrowiem fizycznym i psychicznym – na stałe zagości w harmonogramie wydarzeń rocznych ‘Sobieskiego’. W ten sposób ponownie wesprzemy legalną kulturę oraz swoją ostrożność, wrażliwość i rozwój intelektualny.

tekst: Lidia Różacka

zdjęcie: Filmweb.pl (Mimo starań – nie udało się znaleźć danych twórcy plakatu.)