Wydarzenia

Projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego

11 grudnia 2018 roku grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 6, wraz dyrektorem  panem Jerzym Maduzią oraz nauczycielką informatyki panią Barbarą Halską i dyrektorem Centrum Kształcenia – panem  Dariuszem Przygodzkim, uczestniczyła w spotkaniu w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego w Warszawie. Celem przedsięwzięcia jest udzielenie wsparcia zdolnym informatykom z całej Polski, pomoc w rozwijaniu ich pasji i zainteresowań a także pogłębianie umiejętności w zakresie algorytmiki oraz kodowania – kluczowych kompetencji w cyfrowym świecie.

W spotkaniu uczestniczył minister cyfryzacji pan Marek Zagórski, uczniowie z kilku szkół  z całej Polski, ich mentorzy oraz wielu specjalistów z dziedziny informatyki. Młodzież z naszej szkoły przedstawiała swoje pomysły z dziedziny innowacyjności.

Piotr Bujna prezentował projekt “Morpheus”. To system wykorzystujący wirtualną rzeczywistość. Skierowany jest do osób chorych na kilka powszechnych i zarazem poważnych odmian fobii, m.in. akrofobii (strachu przed wysokością), arachnofobii (silnego lęku przed pająkami), klaustrofobii (lęku przed ciasnymi pomieszczeniami). Każda odmiana posiada trzystopniowy poziom trudności (łatwy, normalny i zaawansowany), w której kolejny przyzwyczaja użytkownika do coraz to mocniejszych doznań powiązanych z określonym strachem. Projekt skonstruowany jest tak, aby zmieścił się do pomieszczenia wewnątrz budynku i pozwolił pod bacznym okiem specjalisty, oraz w bezpiecznych warunkach, kontrolować przebieg oswajania się pacjenta. Wynalazek ten opiera się o technologię wirtualnej rzeczywistości.

 

Artur Gonsior przedstawił projekt wspomagający naukę chemii w ramach platformy edukacyjnej dla uczniów szkół średnich „EduChemLab”. Jest to innowacyjna wirtualna  przestrzeń do nauki chemii online. Zawiera ona materiały edukacyjne – w tym zadania autorskie i interaktywne treści wspomagające proces nauczania. Użytkownicy mają także dostęp do galerii zdjęć i filmów wykonanych w szkolnym laboratorium chemicznym oraz testów online, sprawdzających wiedzę w wybranym przez siebie zakresie. Najnowszą częścią projektu, jaką stopniowo rozwijamy na platformie, są filmy sferyczne z doświadczeniami chemicznymi, które przedstawiamy na goglach VR.

 

Konrad Bednarek zaprezentował grę edukacyjną Solar System Voyager. Dzięki niej możemy uczyć się poprzez zabawę. Gra przedstawia nasz układ słoneczny, o którym możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, jakich  jeszcze nie znamy.

Szymon Wojakowski przedstawił “System Ewidencji Przekaźników kolejowych”. Celem projektu jest utworzenie Systemu Ewidencji Przekaźników (SEP) w formie elektronicznej bazy danych do zarządzania przekaźnikami kolejowymi eksploatowanymi przez Jastrzębską Spółkę Kolejową Sp. z o.o. przy wykorzystaniu kodów kreskowych.
System Ewidencji Przekaźników (SEP) umożliwia pracownikowi dostęp do bazy danych w czasie rzeczywistym z poziomu przeglądarki internetowej i aplikacji mobilnej.
Identyfikacja i zmiana statusu przekaźników kolejowych, zlokalizowanych w różnych punktach infrastruktury kolejowej, odbywa się przy wykorzystaniu kodów kreskowych, których odczyt możliwy jest za pomocą aplikacji mobilnej.

 

Kolejny projekt pt. “KeyC&BKey”, zaprezentowany przez Karolinę Dziekanowską, jest systemem mającym na celu zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z kart zbliżeniowych. Dzięki nieoczywistemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zapobiec zagrożeniom związanym z kradzieżami wszelkich danych ze stref wymagających szczególnej ochrony- takich jak ambasady, serwerownie oraz banki.

Katarzyna Lach zaprezentowała projekt „Przetwarzanie sygnałów bioelektrycznych wykorzystywanych w interfejsach Mózg-Komputer”. Warto podkreślić, że za jeden z głównych celów badań nad interfejsem mózg-komputer uważa się umożliwienie komunikacji z otoczeniem pacjentom sparaliżowanym.

Projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego to przedsięwzięcie o wartości prawie 50 milionów złotych. Dzięki niemu 12.000 zdolnych uczniów szkół podstawowych i średnich będzie miało okazję uczestniczenia w wielu innowacyjnych działaniach, podnoszących efektywność projektu, zaś 1.500 nauczycieli skorzysta z ciekawych szkoleń w zakresie informatyki i automatyzacji.

Z pewnością już wkrótce młodzież z Zespołu Szkół nr 6 przedstawi kolejne działania z zakresu innowacyjności, które będą odzwierciedleniem ich pasji, głębokiej wiedzy i umiejętności.

Tekst: Katarzyna Lach z kl. 2ib

Zdjęcia: Barbara Halska