ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 6 IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO

Zobacz zdjęcie

Projekt Stowarzyszenia Kreatywnych Nauczycieli

Branża IT od zawsze kojarzyła się z pracą mężczyzn. Jednak od kilku lat coraz większą rolę odgrywają w niej kobiety, które zdobywają w tej dziedzinie coraz większe sukcesy. Aby bardziej zachęcić i zmotywować dziewczyny do pogłębiania umiejętności komputerowych i informatycznych powstał projekt Womens Digital Centers 2018: InfMISS. Jest on realizowany przez Stowarzyszenie Kreatywnych Nauczycieli oraz współfinansowany przez Fundację Orange. 

Zajęcia w ramach projektu zawsze odbywają się w soboty, a więc poza obowiązkowymi godzinami lekcyjnymi. My – dziewczyny zdobywamy doświadczenie wykonując różne zadania: począwszy od programowania stron internetowych aż po spawanie światłowodów.

Pierwsze nasze zajęcia odbyły się z Panią Aleksandrą Mazur. Pani Aleksandra specjalizuje się w grafice komputerowej. Poprzez projektowanie wizytówek firmowych nie tylko poznałyśmy funkcjonowanie aplikacji CorelDraw, ale także miałyśmy możliwość udoskonalić swoje zdolności artystyczne.

Nasze kolejne sobotnie spotkanie prowadzone było przez Pana Marcina Mazura. Na zajęciach poznałyśmy zasadę działania i możliwości CMS WordPress. To było dla nas zupełnie nowe doświadczenie. Nauczyłyśmy się jak tworzyć szablony stron internetowych, instalować różnego rodzaju motywy, zmieniając wygląd i funkcjonalność witryny WordPress bez zmiany kodu źródłowego.

Z Panią Barbarą Halską miałyśmy możliwość spawania światłowodów, wykorzystując w tym celu nowoczesny sprzęt pozyskany ze środków Fundacji Orange w ramach realizowanego projektu. Niezwykłej dokładności i cierpliwości wymagało od nas ściąganie izolacji zewnętrznej. Oczywiście zwróciłyśmy szczególną uwagę na ochronę odsłoniętych włókien. Odpowiednio przygotowane włókna łączyłyśmy za pomocą spawarki. Efektem naszej pracy było powstanie złącza światłowodowego. Były to złącza stałe – w takich złączach światłowodów nie można rozdzielić bez zniszczenia ich struktury.

Na kolejnym spotkaniu, prowadzonym tym razem przez Panią Urszulę Mitas, poznałyśmy zasady i metody projektowania usług. W zespole wybrałyśmy branżę gastronomiczną. Bardzo ważne było poznanie potrzeb potencjalnego właściciela projektowanej witryny internetowej, dlatego wykorzystałyśmy wywiad, jako jedną z metod badania marketingowego. Mając zebrane informacje oraz dokonując ich analizy, mogłyśmy zaprojektować szablon profesjonalnej strony internatowej dla osoby interesującej się kuchnią i gotowaniem.

Udział w projekcie pozwolił nam również poznać język programowania JavaScript. Podczas spotkania z  absolwentem Zespołu Szkół Nr 6 Panem Jakubem Królem miałyśmy możliwość poznania podstaw najczęściej wykorzystywanego do tworzenia stron internetowych skryptowego języka programowania Java Script.

To nie koniec naszej przygody z projektem Womens Digital Centers 2018: InfMISS. Czekają nas jeszcze zajęcia z prowadzenia działalności Startup + założenie działalności, opracowanie  CV w języku angielskim oraz drukowanie i modelowanie w 3D.

autorka: Katarzyna Lach

zdjęcia: Barbara Halska

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com