Wydarzenia

“Na przekór wszystkiemu” – relacja z wizyty w Poczdamie

W dniach 13-23 grudzień Tomasz Ogrodnik, Daniel Kłódka, Krzysztof Michalski oraz pani Krystyna Galant uczestniczyli w zajęciach na temat „Against all odds! European Youth dialogue for solidarity and respect against xenophobia and racism” w Poczdamie.

Oprócz polskiej grupy, która liczyła 6 osób (byli z nami również Asia z Warszawy oraz Filip z Dąbrowy Górniczej), w warsztatach brały również udział 6 osobowe grupy z Macedonii, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Estonii oraz przedstawiciele z Niemiec.

Każdy dzień pobytu w Poczdamie był zorganizowany co do minuty. Po śniadaniu mieliśmy zajęcia, na których tworzyliśmy plakaty, braliśmy udział w różnych grach językowych oraz  przygotowywaliśmy się do Action Day, który był zwieńczeniem naszego pobytu w Poczdamie. Codziennie każda z grup była odpowiedzialna za przygotowanie warsztatów. Podczas tychże zajęć językiem komunikacji był język angielski i wszyscy bardzo chętnie porozumiewali się w tym języku. Po obiedzie mieliśmy godzinkę wolnego, a później znowu warsztaty aż do kolacji, po kolacji uczestnicy mieli czas wolny.

Oprócz zajęć na poważne i trudnych tematów dotyczących dyskryminacji, ksenofobii, rasizmu mieliśmy organizowane różne wycieczki aby poznać obyczaje i kulturę państwa nas goszczącego, a mianowicie Niemiec.  Zwiedziliśmy Poczdam, byliśmy w Berlinie a także pojechaliśmy do Juteborga w Brandenburii.

W ostatni weekend naszego pobytu w Poczdamie zorganizowano wieczór międzynarodowy podczas którego każda z grup przygotowała krótką prezentację swojego państwa oraz przygotowała/podała charakterystyczne jedzenie z danego kraju.

Cała nasza grupa była bardzo zadowolona z wyjazdu, dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy, poznaliśmy interesujące miejsca i nawiązaliśmy ciekawe znajomości. Takie wymiany międzynarodowe są istotnym elementem edukacyjnym i mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły coraz częściej będą mieli okazję uczestniczenia w tego typu przedsięwzięciach.

Bardzo gorąco chcemy podziękować Pani Hannie Pasterny za możliwość udziału w tym projekcie.