Wydarzenia

Rajd III tm szlakiem Marszu Śmierci

17 stycznia przypadła 68. rocznica Marszu Śmierci Auschwitz- Loslau (Oświęcim- Wodzisław), podczas którego pędzono 66 tys. więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego, aby Ich wywieźć otwartymi wagonami na dalszą gehennę w III Rzeszy. 15 tys. z nich zginęło podczas drogi- również przez nasze miasto.
Aby uczcić Ich Pamięć zorganizowaliśmy w ten dzień rajd. Klasa III tm z wychowawczynią Lidią Różacką i panem Adamem Ptasznym przeszła 12 km od mogiły na cmentarzu w Bziu Zameckim (gdzie pochowano 22 osoby), przez pomnik koło kościoła w Jastrzebiu Górnym (kryjący ciała 36 więźniów, w tym tylko 2 zidentyfikowane)- do pomnika w Parku Zdrojowym, upamiętniającego 15 zabitych. Wszędzie uprzątnęliśmy śnieg, zapaliliśmy znicze i złożyliśmy wiązanki kwiatów z szarfami.
Mimo zimna i szybkiego tempa- nikt się nie skarżył.
Młodzież zachowywała się godnie. Chłopcy słuchali moich objaśnień historycznych, a także dzielili się własną wiedzą i refleksjami.
Towarzyszyło nam też moralne wsparcie kilku polskich i zagranicznych stowarzyszeń żydowskich i potomków Ofiar II wojny światowej.
Na ich portalach opublikowałam już zdjęcia z komentarzami- bardzo pozytywnie przyjęte.
Dodatkową satysfakcją okazała się wiadomość od pracowników Muzeum KL Auschwitz-Birkenau, którzy następnego dnia rozwozili wieńce na wszystkie 37 pomniki upamiętniające Uczestników i Zabitych podczas Marszu Śmierci. Z wdzięcznością przyjęto zaangażowanie naszej szkoły i ZS nr 2.

Ja BARDZO serdecznie dziękuję Panu Adamowi Ptasznemu – za to, że sam zgłosił się do opieki, spontaniczne pełnił rolę przewodnika w drodze,  fotografował wszystko i dał wzór zachowania (zainteresowani wiedzą).

Pod koniec rajdu przemarzliśmy już do kości i przemoczyliśmy buty. Aby nie rozchorować się- zakończyliśmy wędrówkę w ciepłej cukierni.

[nggallery id=89]