Wydarzenia

RECYTATORSKIE SUKCESY PAULINY GORANOV, KATARZYNY ŁUCZKI I AGNIESZKI KAJZEREK UCZENNIC KLASY I A

Ostatni miesiąc był dość owocny w różne konkursy recytatorskie, w których udział wzięły uczennice klasy I a, prezentując trudne teksty poetyckie. 

25 marca w Rybniku odbył się Konkurs Recytatorski: „Miłość niejedno ma imię – poezja miłosna XX i XXI wieku, w którym udział wzięły: Marta Olszewska, Aleksandra Radwańska i Agnieszka Kajzerek. Organizatorem był Zespół Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Rybniku. Do zmagań konkursowych przystąpiło 17 uczestników.  Wyróżniono Agnieszkę Kajzerek za interpretację wiersza K. K. Baczyńskiego pt. „ Pragnienia”.

6 kwietnia odbyły się rejonowe przesłuchania 59 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.  Jest to najstarszy i największy konkurs recytatorski, składający się  z kilkustopniowych eliminacji, począwszy od przeglądów miejskich, rejonowych, wojewódzkich po finały ogólnopolskie. Rywalizacja odbywa się w czterech turniejach: recytatorskim, poezji śpiewanej, teatrów jednego aktora i wywiedzione ze słowa, zaś głównym organizatorem  konkursu jest Towarzystwo Kultury Teatralnej . Dnia 6 kwietnia w pięknym Pałacu Czeczów w Kozach komisja oceniająca w składzie: Krystyna Fuczik – muzyk, kompozytor, Janusz Legoń – filolog, krytyk teatralny, Rafał Sawicki – aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej po uważnym wysłuchaniu i obejrzeniu wszystkich prezentacji wyłoniła osoby, które zakwalifikowały się do dalszego wojewódzkiego etapu, wśród nich znalazła się  Paulina Goranov , która zaprezentowała  „Ostinatio Determinare” J. Kofty.

7 kwietnia w Wiśle odbył się I etap XII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Metafizycznej. Organizatorami były dwa Licea Ogólnokształcące: LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku oraz LO  im. Pawła Stalmacha w Wiśle, zaś gospodarzem I etapu konkursu była  Parafia Ewangelicko – Augsburska w Wiśle. Naszą szkołę zacnie reprezentowały Agnieszka Kajzerek i Katarzyna Łuczka.  Mimo wielu uczestników i bardzo wysokiego poziomu, zacne i niezmienne od 11 lat jury w składzie: prof. dr hab. Tadeusz Sławek, Andrzej Warcaba (aktor Teatru Śląskiego), Lidia Tarczyńska ( TVP Katowice) oraz Joanna Klima wyłoniło 10 uczestników, którzy wezmą udział w II etapie konkursu, wśród nich znalazła się  Katarzyna Łuczka, która zaprezentowała tekst Z. Herberta „Pan Cogito o magii”.

Wszystkim  uczestnikom dziękuję za włożoną pracę w interpretację tekstu oraz  trudne i długotrwałe ćwiczenia dykcji. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

K. Kwaśniewska – Sobala