Wiadomości Wydarzenia

Relacja Kamili Więcławskiej z kl.humanistycznej 2GA nt. sesji edukacyjnej”Wyzwolenie KL Auschwitz”

W związku z 76. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zorganizowało  sesję edukacyjną online „Wyzwolenie KL Auschwitz”. Informacje na jej temat pozyskała tegoroczna przewodnicząca komisji humanistycznej – pani Julia Sosna-Iglikowska, która rozpropagowała wydarzenie. Wzięły w nim udział licznie jej klasy oraz klasy pani Tatiany Żmij. Natomiast uczennica 2GA napisała post factum intersującą i wzruszającą relację, którą zamieszczamy poniżej:

“5 lutego 2021r. miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. I nie jest to stwierdzenie użyte nad wyraz, bowiem w warunkach “normalnych” czyli takich niepandemicznych trudno byłoby zdobyć możliwość uczestniczenia w sesji edukacyjnej “Wyzwolenie KL Auschwitz”.

Wydarzenie, w którym uczestniczyła licealna klasa 2 GA ( o profilu humanistycznym ) miało miejsce po raz pierwszy całkowicie w Internecie. Organizatorzy zadbali o to, aby dołączenie do grona uczestniczących było proste, niewymagające zbędnych działań. Transmisja odbyła się poprzez platformę YouTube. Sesja skupiła się na podkreśleniu zarówno przez organizatorów jak i zaproszonych gości, podtrzymania pamięci wydarzeń II wojny światowej. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 1000 osób.

Sesja rozpoczęła się krótkim wstępem organizatorów “Wyzwolenia KL Auschwitz”. Głos zabrał Dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście. W kolejnej części odbyła się prezentacja przeprowadzona przez historyka Jacka Lachędro, który w ciekawy sposób przybliżył słuchającym przebieg ewakuacji i wyzwolenia więźniów Auschwitz-Birkenau. Mogliśmy zobaczyć zdjęcia planów, tego jak miałby wyglądać ostatecznie obóz, ale również zdjęcia samego obozu( zrobione z samolotów zwiadowczych). Pod koniec wystąpienia wysłuchaliśmy fragmentów wspomnień dwóch więźniarek, które doczekały się przybycia do obozu Armii Czerwonej oraz opisały uczucia ,jakie im wtedy towarzyszyły. Mimo iż teksty przytoczone przez Pana Lachędro było krótkie, to można się pokusić o stwierdzenie, że w wielu sercach pozostawiły otwartą furtkę do przemyśleń, współczucia ,czy chęci zgłębienia tematu.

Po krótkiej przerwie mogliśmy wysłuchać przejmującego wywiadu z byłą więźniarką obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Rozmowę przeprowadziła dr Maria Martyniak, natomiast jej gościem była pani Zdzisława Włodarczyk, która ze smutkiem i ogromnym przejęciem podzieliła się swoją wyjątkową historią. Pani Zdzisława trafiła do obozu, gdy miała 11 lat. Był to skutek powstania warszawskiego. Wraz z rodziną została wywieziona, a na miejscu najwięcej kontaktu miała z młodszym bratem. Pani Zdzisława doczekała się wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną.

W ostatniej części wydarzenia mogliśmy zobaczyć fragmenty filmu nagranego w chwili wyzwolenia obozu. Jest on poruszający przede wszystkim dlatego, że na ekranie widzieliśmy prawdziwe, autentyczne osoby, którym udało się przetrwać.

Możemy sobie tylko wyobrażać co przeszła Pani Zdzisława. Głód, cierpienie, strata, śmierć czyhająca za każdym rogiem. Wspomnienia tamtych wydarzeń są dla Pani Zdzisławy bardzo żywe i dlatego my, pokolenie nastolatków, młodych ludzi, którzy mają ogromny wpływ na dzisiejszy świat, powinnyśmy pamiętać o wydarzeniach II wojny światowej. Dla Pani Zdzisławy, wszystkich którzy przeżyli, ale również dla tych, którym tej wojny nie udało się przeżyć. Pamiętajmy!

Po tym wydarzeniu uczniowie mieli wiele przemyśleń i ciekawych refleksji. Sądzę, że nie na tym się skończy i ten temat będzie powracał w bardzo mądrych odsłonach.”

autorka: Kamila Więcławska z kl.2GA, uczennica p.Julii Sosny-Iglikowskiej

 

tekst wprowadzenia: Lidia Różacka

zdjęcia: www.auschwitz.org i PolsatNews