Wydarzenia

Relacja z Dni Otwartych w ZS6 (cz.2/3)

CENTRUM KSZTAŁCENIA PRAKTYCZNEGO: PRACOWNIA ANALITYCZNA

Tu można było spotkać bardzo zaangażowanych i pozytywnie przejętych rolą uczniów klasy 2ai, którzy pod wodzą pana Pawła Majsnera prezentowali bogaty i profesjonalny sprzęt oraz wyposażenie tej prawie akademickiej pracowni. A mamy powody do pochwalenia się używaniem np. spektrofometru (do pomiaru stężenia metalu w próbkach wody), automatycznej biulety (do oznaczania próbek ilościowych), wagi analitycznej (podającej bardzo dokładne masy próbek- do 4 mg po przecinku). Szczególnie wart uwagi jest pH- metr (do mierzenia odczynu roztworu próbek), ponieważ posiada dwie wersje: stanowiskową i polową. W tej pracowni króluje także mikroskop optyczny- ze 100-krotnym przybliżeniem!

SALA 202: PRACOWNIA INFORMATYCZNA

Aż nie chciało się  się opuszczać tej pracowni, taka panowała tam serdeczna atmosfera. Tworzyli ją uśmiechnięci uczniowie klasy informatycznej oraz ich opiekunka- pani Agata Fecek. Wszyscy bardzo skromni, choć przygotowali wiele i bardzo chętnie prezentowali licznym gimnazjalistom i ich rodzicom roboty oraz  zasady programowania i kodowania. Do dyspozycji gości były m.in.: Ozobot, Lego mindstorms, “Dash and Dot”. Do uczenia podstaw kodowania służyły kolorowe kubeczki, które ośmielały nawet najbardziej zestresowanych kandydatów do naszej szkoły. Nie poprzestawano jednak na tym i przedstawiano także zastosowanie programowania w różnych dziedzinach. Natomiast prezentowana drukarka 3D nie posłużyła tylko dumie i ozdobie, ale tworzyła prezenty dla gości- gustowne emblematy. 🙂

SALA 207: PRACOWNIA PRZEDMIOTÓW GÓRNICZYCH

Nigdzie nie było tak licznych i uporządkowanych pomocy naukowych, które z pieczołowitością wyeksponowały oraz dokładnie omawiały panie Małgorzata Rolka i Adela Jelonek. Można więc było obejrzeć, dodatkowo opisane: kolekcje skał i minerałów świata, rudy metali, skamieniałości oraz skalę Mohsa (tzn. dziesięciostopniową skalę twardości minerałów)  i obudowy górnicze. Ponieważ z górnictwem związane jest miernictwo- mamy w posiadaniu profesjonalny statyw geodezyjny. Nie zabrakło też sprzętu ochrony indywidualnej i ratowniczej oraz kopalnianych przyrządów pomiarowych. Można też było zobaczyć różne środki strzałowe. Ściany pracowni zdobią płaskorzeźby przedstawiające sceny z pracy górników pod ziemią. Natomiast na ekranie był wówczas prezentowany specjalnie dla gimnazjalistów i ich rodziców  film reportażowy pt.”Zawsze idziemy po żywego- ratownictwo górnicze”.

SALA 208: PRACOWNIA JĘZYKOWA

Obecni w niej śmiali i szczerzy uczniowie pokazywali naszym gościom prezentację nt. warsztatów językowych, w których sami efektywnie uczestniczyli. Zapoznawali ich także z działaniem Kahoota! (czyli platformy do tworzenia i przeprowadzania quizów) oraz Quizletu (aplikacji do tworzenia fiszek online), które to narzędzia IT są wykorzystywane na lekcjach języków obcych w naszej szkole. Wyposażenie sali 208 w słuchawki, tablety i inny sprzęt ułatwiający skuteczną naukę- stanowiło nagrodę dla pani Barbary Halskiej (nauczycielki przedmiotów informatycznych) za zdobycie ogólnopolskiego tytułu Nauczyciela Roku. Natomiast charakterystyczne pamiątki i gadżety z Londynu oraz kalendarz z Oxfordu znalazły się tam dzięki pani Krystynie Galant.

CDN.

tekst: Lidia Różacka

zdjęcia: Jerzy Maduzia

[nggallery id=252]

Dodaj komentarz