Wydarzenia

Relacja ze spotkań z językiem francuskim

“Si jamais j’oublie…”

27 października br. niewielką grupą uczniów naszej szkoły wyruszyliśmy wraz z opiekunkami – paniami romanistkami: Honoratą Stawowy i  Żanetą Rudzką- na 6. już edycję Spotkań z Językiem Francuskim „Pour Les Passionnés” w Domu Kultury  Włókniarzy w Bielsku-Białej. Na miejscu przywitała nas p.Céline Boulanger, wiceprezes Europejskiego Parlamentu Młodzieży we Francji. Dla tych, którzy nie do końca biegle radzili sobie z francuskim, p.Jan Nowak – założyciel i dyrektor Szkoły Języka Francuskiego Drameducation oraz nauczyciel, aktor i dramaturg – wszystko pięknie tłumaczył.
Następnie rozpoczął się długo wyczekiwany konkurs. Młodzież, ale i nie tylko, przedstawiała swoje umiejętności artystyczne, lingwistyczne i retoryczne. Wśród uczestników była nasza koleżanka, Zofia Stawowy z klasy 2D, która jako jedyna zaprezentowała tekst w języku francuskim. Inni ukazywali swój talent, śpiewając. Poziom był naprawdę wysoki. Każdy z uczestników oraz nauczyciele przygotowujący otrzymali za to dyplomy uznania.

Kiedy wszyscy wystąpili, rozpoczęły się warsztaty. Specjalistyczne dla nauczycieli prowadził  p.Laurent Van Wetter – belgijski aktor filmowy i teatralny oraz- wspomniany wcześniej- p. Jan Nowak. Natomiast młodzież, która uczestniczyła w części konkursowej, została fachowo przeszkolona przez p.Iris Munos – francuską aktorkę i reżyserkę, absolwentkę Państwowej Szkoły Teatralnej w Castres. Jako obecna tam uczennica mogę stwierdzić, że owe warsztaty teatralne były rewelacyjne. Prowadzone w języku francuskim okazały kolejnym, nowym i cennym doświadczeniem. Zabawa była świetna, ponieważ każdy mógł wyrazić siebie lub zaprezentować własne  umiejętności aktorskie.  Po tak mile i pożytecznie spędzonym czasie przyszedł oczekiwany, ważny moment – ogłoszenie wyników konkursu. Jury z pewnością nie miało łatwego wyboru, bo każdy z występujących pokazał się z jak najlepszej strony.

Pan Laurent podziękował uczestnikom i ogłosił, że najlepszymi wykonawcami piosenek w języku francuskim okazali się kolejno uczniowie: z Przyłękowa, Bielska, Kóz i Milówki.

W kategorii „Tekst w j.francuskim” I miejsce zajęła reprezentantka naszej szkoły Zofia Stawowy.

Ona także otrzymała Nagrodę Europarlamentu i wraz z uczennicą VI LO w Bielsku- wyjedzie do Brukseli.

Tak oto zakończył się ten dzień, pełen artystycznej aktywności i wrażeń. Jak najbardziej można go zaliczyć do udanych, bowiem z wisienką na torcie, jaką okazała się nagroda dla Zosi. J W dobrych więc humorach wróciliśmy do Jastrzębia, w oczekiwaniu na kolejne warsztaty.

tekst: Karolina Sierszulska, klasa 2A

[nggallery id=131]

Dodaj komentarz