Wiadomości

Rok Henryka Sławika

Za swą szlachetną postawę zapłacił życiem. W jego czynach i charakterze znaleźliśmy wsparcie i nadzieję w owych pamiętnych dniach ciemności i bezprawia. Uczmy nasze dzieci i wszystkich na tej ziemi, że są dobrzy ludzie, tacy jak Henryk Sławik, że jest piękniejszy świat i czeka nas lepsza przyszłość(Henryk Zimmermann, wiceprzewodniczący izraelskiego Knesetu, uratowany przez Henryka Sławika).
Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę dotyczącą ustanowienia 2014 roku jako Roku Henryka Sławika – wybitnego jastrzębianina, powstańca śląskiego, działacza politycznego i społecznego, człowieka, który uratował w czasie II wojny światowej co najmniej 5000 Żydów.
Henryk Sławik otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a także tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.
W związku z tym, katowicki oddział IPN ogłosił konkursy na 90 sekundowy film i plakat na temat Henryka Sławika. Termin nadsyłania prac upływa 30 kwietnia. Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w konkursach i w ten sposób upamiętnienie jednej z najważniejszych postaci XX wieku.
Szczegółowe informacje u nauczycieli historii.