Rusza SZLACHETNA PACZKA

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”[JPII]

Rusza akcja SZLACHETNA PACZKA. Klasy 1C, 2TF oraz 3TF  wraz z wychowawcami A.Karwowską–Poleszak, L.Gajdzik, H.Rychel zaadoptowały rodzinę z Jastrzębia-Zdroju, której przygotują paczkę.

Chcielibyśmy jednak prosić o wsparcie całą społeczność szkolną.  Pokażmy, że  my z „Sobieskiego” mamy szlachetne serca i wspólnie potrafimy  naprawdę wiele. Dzięki nam  wybrana rodzina może mieć piękne święta i zapomnieć o problemach. Poniżej przedstawiamy opis „ naszej” rodziny i ich potrzeby. Proszę aby przedstawiciele klas, które chcą się przyłączyć do przygotowania tej paczki skontaktowały się  z p. Adrianną Karwowską-Poleszak.

Opis “naszej” rodziny

Pani Magdalena (34 l.) samodzielnie utrzymuje trzy córki: Wiktorię (9 l.), Natalię (5 l.) oraz Annę (4 l.). Podejmuje pracę socjalną jako sprzątaczka (320 zł miesięcznego wynagrodzenia) i jest to jedyny, poza pomocą socjalną, dochód rodziny. Mąż pani Magdy nie pracuje. W żaden sposób nie wspomaga rodziny, jest alkoholikiem. Ze względu na przypadki stosowania przemocy fizycznej i psychicznej ma ograniczone prawa rodzicielskie. Cała rodzina mieszka w jednopokojowym mieszkaniu. Miesięczny dochód na jednego członka rodziny wynosi 316 zł. Po odliczeniu kosztów utrzymania mieszkania i opłaty za przedszkole (w sumie 269 zł) całkowity dochód to zaledwie 1264 zł. Pani Magda czeka na przyznanie mieszkania socjalnego. Stara się także o przyznanie alimentów. Pomimo wielu starań, wciąż pozostaje bez stałej pracy. Ma nadzieję, że kiedy najmłodsza córka pójdzie do przedszkola, będzie jej łatwiej znaleźć stałe zajęcie. W rodzinie wielodzietnej wydatki na żywność i produkty czystości są bardzo duże. Dlatego właśnie te rzeczy są najbardziej potrzebne. Pieniędzy brakuje także na odzież zimową dla dziewczynek – zeszłoroczne ubrania są za małe i znoszone (prawie wszystkie rzeczy były wcześniej używane).

Uwaga: dla zachowania anonimowości, imiona członków rodziny mogły zostać zmienione

POTRZEBY RODZINY

Żywność, dzięki której rodzina mogłaby zaoszczędzić, szczególnie w przypadku najdroższych produktów (cukier, kakao). Dużą pomocą byłoby też otrzymanie środków czystości, których przy trójce dzieci trzeba wiele. Trzecią, istotną potrzebą są ubrania dla dziewczynek – zwykle chodzą w odzieży używanej, w tym roku wyrosły już z wielu rzeczy, a kurtki zimowe są mocno znoszone i zniszczone.

Żywność trwała: Jakich produktów żywnościowych potrzebuje rodzina: herbata, makaron, cukier. Inne produkty żywnościowe: mleko pasteryzowane 2%, kakao.

Środki czystości :Jakich środków czystości potrzebuje rodzina: proszek do prania, płyny czyszczące, płyn do mycia naczyń, szampon.

Wyposażenie mieszkania-brakujące sprzęty: Pani Magdalena nieśmiało wspomina o potrzebie wymiany kompletu wypoczynkowego. Ten obecny jest podarty i zepsuty (nie rozkłada się, pani Magda śpi z córkami w ich łóżku). Zaznacza, że mebel może być używany.

Specjalne upominki: dla pani Magdy perfumy (bardzo lubi, ale nie może sobie na niego pozwolić), dla dziewczynek zabawki, najlepiej lalki albo koniki Pony.

Ubranka dla dziewczynek ( szczegóły u p. Karwowskiej –Poleszak)

Nie bądźmy obojętni wobec innych!!!