Programy Unijne Wydarzenia

Sekrety czarnej materii w ostrawskim planetarium

RELACJA UCZESTNIKA – DANIELA Z KL. 3IN:

11 grudnia 2018 roku, grupa uczniów z klas 2ib, 3ai oraz 3in, pod opieką pań Barbary Popek (organizatorki ) i Lidii Różackiej udała się na wycieczkę do planetarium w Ostrawie. Wyjazd ten odbył się dzięki współpracy z czeską szkołą, gdzie na samym początku wyruszyła nasza młodzież . Po podpisaniu wszystkich niezbędnych list i odebraniu prowiantu, cała już grupa wsiadła się do czeskiego autokaru. Pojazd ten nie był w najlepszej kondycji, a pani kierowca ręcznie ścierała szyby, by coś widzieć. Przy każdym podjeździe pod górkę  nasłuchiwałem, czy silnik jeszcze działa. Mimo wszystko udało się nam bezpiecznie dotrzeć na miejsce.

Po wejściu do obserwatorium otrzymaliśmy godzinę czasu wolnego, by móc swobodnie przejrzeć przygotowane eksponaty. Wszystko było tam podzielne tematycznie na kilka części. W każdej znajdowało się coś ciekawego.  Niestety na tablicach brakowało polskich, a chociażby angielskich napisów. Na pomoc przyszła jednak nasza pani profesor od fizyki – Barbara Popek , która z pasją opowiadała o kolejnych eksponatach, tłumacząc zasadę działania i wymyślając, dzięki nim, nowe zadania do rozwiązania. Największą popularnością cieszyło się pomieszczenie ze zwierciadłami oraz marsjański chodzik, którym można było sterować. Na mnie szczególne wrażenie zrobiła interaktywna kula, którą za pomocą okręgu, w jaki została włożona, można było wybrać, co ma przedstawiać. Do ‘dyspozycji’  były planety, a także różne etapy z powstawania Ziemi, np. wędrówki kontynentów czy proces rozchodzenia się  największego  tsunami.

Weszliśmy następnie do sali projekcyjnej. Seans został podzielony na dwie części: Pierwsza, relacjonowana przez lektora w języku czeskim, opowiadała o podstawowych elementach na sklepieniu niebieskich. Napisy odnoszące się do  ciał niebieskich były po polsku, więc mimo bariery językowej i pewnego niezrozumienia, mogliśmy  przynajmniej zorientować się,  co gdzie się znajduje na niebie. Druga część natomiast stanowiła  projekcja, całkowicie w polskiej wersji językowej, niemieckiego filmu o czarnej materii. Seans okazał się niezwykle ciekawy, można było wiele się z niego dowiedzieć.  Jednakże – moim zdaniem – było to trochę krzywdzące dla grupy czeskiej, która w tym czasie nie miała napisów, więc bariera językowa okazała się  trudna do pokonania.

Po zakończonym seansie oraz szybkim zakupie pamiątek, młodzież udała się ponownie do autokaru, by powrócić do Havirzowa. Przy szkole czeskiej wróciliśmy do swojego busa, który bezpiecznie zawiózł nas pod szkołę. W trakcie całej podróży powrotnej pozytywnie zainspirowani uczestnicy prowadzili  dyskusje, nie tylko na fizyczne tematy.

tekst: Daniel Synowiec z kl. 3in

zdjęcia:  Julia Kuś z kl. 3ai i Sebastian Skoczylas z kl. 3in

PS. NIEMŁODZIEŻOWEJ KOREKTORKI:

1.W Czechach powitała nas i troszczyła się o nas dwójka sympatycznych nauczycieli: pani Iveta i pan Radim. Na zbiorowych zdjęciach jesteśmy uwiecznieni właśnie z czeskimi przyjaciółmi- młodszymi i starszymi.

2.Inicjatorką tego międzynarodowego działania, opisanego wyżej tak dokładnie i ciekawie przez naszego ucznia, była pani Barbara Halska. Stanowiło ono konsekwentną  kontynuację jej wcześniejszego projektu.