Siatkarze w progach „Sobieskiego”

W środowe przedpołudnie (4 stycznia 2023r.) pojawili się w Naszej szkole wyjątkowi goście. W ramach cyklicznej współpracy z klubem siatkarskim “Jastrzębski Węgiel” złożyli nam wizytę zagraniczni zawodnicy występujący na co dzień na parkietach PlusLigi: Stephen Boyer, Trévor Clévenot, Jan Hadrava, Eemi Tervaportti oraz Benjamin Toniutti. To trzecie już spotkanie z siatkarzami JW odbyło się dzięki absolwentce naszej szkoły, pani Paulinie Jajus, pracującej obecnie jako prokurent w zarządzie klubu. Nasi goście rozpoczęli wizytę w “Sobieskim” od przyjęcia zaproszenia na krótką wizytę w gabinecie pani dyrektor Jolanty Kłopeć. Następnie udali się na spotkanie do auli szkolnej. Prowadzący tą część w języku angielskim p. Krystian Kwiecień po efektownym zaproszeniu zawodników na scenę wspomniał wcześniejsze edycje spotkań z siatkarzami: “Pomarańczowego Mikołaja” (04.12.2016r.) – https://youtu.be/krlwZoqqzdA (źródło: www.jasnet.pl) oraz “Dzień kultury niemiecko-francuskiej”  (01.04.2019r.):

Naszym gościom zaprezentowany został również krótki film przedstawiający naszą szkołę. Następnie nadszedł czas na autoprezentację przybyłych siatkarzy. Licznie zgromadzona na auli publiczność mogła dowiedzieć się o pozycjach, na których występują poszczególni zawodnicy, o tym, co robią najchętniej w wolnym czasie oraz o ich wspomnieniach z lat szkolnych. Był również czas na spontaniczne pytania z widowni dotyczące m.in. uprawiania innych dyscyplin sportowych przez przybyłych gości, ich podobieństw do znanych osób lub tego, jaki alternatywny zawód mógłby być przez nich wykonywany. Nie zabrakło również informacji o tym, komu kibicują oraz co jest ich największą motywacją w codziennym treningu. Szczególne zainteresowanie u zawodników wzbudziło pytanie dotyczące zwierzęcia, do którego osobowości mogliby się porównać. W dalszej części spotkania przypomniana została krótka historia powstania i sukcesów klubu noszącego obecnie nazwę “Jastrzębski Węgiel”. Następnie przeprowadzono multimedialny quiz sprawdzający wiedzę z zakresu siatkówki. Trzem najlepiej orientującym się w tej dziedzinie sportu uczestnikom quizu nasi goście wręczyli pamiątkowe upominki. Spotkanie na auli zakończyło się złożeniem życzeń noworocznych w języku polskim przez zagranicznych zawodników oraz rozdawaniem licznych autografów. O odpowiednią scenografię wydarzenia, jego oprawę muzyczną oraz techniczną zadbała pani Bożena Rejszel wraz z zespołem (Julia Ganiek, Wioletta Niedziela, Zuzanna Lipka, Karolina Pałuszka, Igor Kaniewski oraz Jan Pawlik). To jeszcze nie był koniec… Zaproszeni siatkarze zaprezentowali się następnie zgromadzonej na sali gimnastycznej widowni. Jeden z nich, Jan Hadrava, zgodził się przeprowadzić profesjonalną siatkarską rozgrzewkę wyselekcjonowanej grupie uczniów. Kolejnym elementem przygotowanej przez p. Renatę Pytel oraz p. Adama Ptasznego nietypowej lekcji wychowania fizycznego był odbiór piłek zaserwowanych przez przybyłych zawodników i przeprowadzenie akcji na ich oczach. Wizyta w naszej szkole zakończyła się pamiątkowymi zdjęciami z siatkarzami oraz podziękowaniami i obietnicą zorganizowania dalszych edycji. Szczególne podziękowania należą się władzom klubu “Jastrzębski Węgiel” i dyrekcji Zespołu Szkół Nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju za zgodę na przeprowadzenie spotkania popularyzującego rozwój aktywności fizycznej wśród młodzieży, naukę języków obcych oraz promowanie kulturalnego, sportowego dopingu. Podziękowania za pomoc w organizacji wydarzenia należą się także p. Krystianowi Kwiecień, p. Bożenie Rejszel z zespołem, p. Edycie Ochodek-Kapicy, p. Renacie Pytel oraz p. Adamowi Ptasznemu wraz z uzdolnionymi siatkarsko uczniami.

Koordynator wydarzenia – p. Wojciech Warchał

Relacja z wizyty dostępna jest także na stronie klubu:  https://jastrzebskiwegiel.pl/zagraniczni-siatkarze-jw-z-wizyta-w-szkole/

fotogaleria: aut. Magdalena Kowolik oraz źródło własne