Nasze sukcesy Wydarzenia

Sławomir Kozok laureatem XXXIX Olimpiady Wiedzy Technicznej!

Ogromnym sukcesem zakończył się udział ucznia klasy elektronicznej III Ta Technikum nr 4 w ogólnopolskim finale XXXIX Olimpiady Wiedzy Technicznej. Wśród 29 uczestników zakwalifikowanych do finału w branży elektryczno-elektronicznej zajął on VI lokatę, znajdując się w gronie 12 laureatów olimpiady.

Do eliminacji szkolnych rozpoczynających bieżącą edycję Olimpiady w październiku ub. r. przystąpiło 8245 uczniów reprezentujących 397 szkół na terenie całego kraju, wśród nich zarówno szkół technicznych zawodowych, jak i liceów ogólnokształcących.

Eliminacje szkolne stanowią pierwszy etap olimpiady, kolejnym są etapy okręgowe (wojewódzkie) i wreszcie zawody finałowe. Zadania do poszczególnych etapów przygotowywane są przez pracowników naukowych współpracujących z Komitetem Głównym Olimpiady w Warszawie i przez nich są oceniane rozwiązania. Kwalifikacji uczestników do poszczególnych etapów dokonują na podstawie uzyskanych wyników, zarządy Komitetów Okręgowych oraz Głównego.

Zawody finałowe XXXIX edycji Olimpiady Wiedzy Technicznej odbyły się w  dniach 12 – 14 kwietnia br. w Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

Patronem Olimpiady Wiedzy Technicznej jest Minister Gospodarki. Zawody finałowe w Bydgoszczy odbyły się pod Patronatem Honorowym Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Ewy Mes, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Anny Łukaszewskiej, Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz Rektora Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy prof. Antoniego Bukaluka.

Ciekawostką tegorocznych zawodów był fakt, że wśród gospodarzy finałów był laureat I edycji Olimpiady Wiedzy Technicznej z 1974 roku, obecnie dziekan Wydziału Telekomunikacji i Elektrotechniki UTP, prof. Jan Mućko.

Pierwszy dzień to kilkunastogodzinna podróż do Bydgoszczy, która rozpoczęliśmy o 5 rano wyjazdem z Jastrzębia-Zdroju przez Katowice do Warszawy. Tam w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki wyznaczono punkt zborny dla uczestników finałów. Prawie 2-godzinną przerwę w podróży udało nam się wykorzystać na zwiedzanie (darmowe!) ekspozycji Muzeum.  Następnie wraz z innymi uczestnikami odbyliśmy kilkugodzinną podróż autokarem do Bydgoszczy. Na miejscu byliśmy dopiero po godzinie 18-ej. Po ekspresowym zakwaterowaniu w akademiku UTP zostaliśmy zaproszeni przez gospodarzy do zwiedzenia wybranych laboratoriów Wydziału Elektrotechniki i Telekomunikacji. Mieliśmy okazję obejrzeć kilka eksperymentów w laboratorium wysokich napięć, zapoznać się z wyposażeniem laboratorium napędów liniowych, laboratorium badania kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń. Prawdziwą „wisienką na torcie” był pokaz działania robotów skonstruowanych przez studentów wydziału. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy jest organizatorem corocznego turnieju SUMO dla robotów mobilnych.

Następnie wspólna kolacja, krótkie spotkanie organizacyjne dla wszystkich uczestników i …… nareszcie można wrócić do pokoju ODPOCZĄĆ! Uff!

Sobota to pierwszy dzień właściwych zawodów. Ale najpierw o godzinie 9 w auli Auditorium Novum odbyło się uroczyste otwarcie zawodów finałowych XXXIX Olimpiady Wiedzy Technicznej.

W uroczystości otwarcia zawodów udział wzięli:

  • Prorektor UTP ds. współpracy z gospodarka i zagranicą prof. dr hab. inż. Marek Bieliński,
  • Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP prof. dr hab. inż. Bogdan Żółtowski,
  • Prodziekan ds. Dydaktycznych i Studenckich Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UTP, dr inż. Magdalena Dobiszewska,
  • Przedstawiciel Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty dr Kazimierz Mikulski,
  • Przedstawiciel Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Bydgoszczy Włodzimierz Złotnicki
  • Przewodniczący Bydgoskiej Rady FSNT NOT Andrzej Myśliwiec, który szefował także Komitetowi Organizacyjnemu Zawodów

O godzinie 10:00 rozpoczęły się zawody. W ciągu 4 godzin uczestnicy mieli rozwiązać 2 spośród 3 zadań tematycznych przygotowanych dla danej grupy. Sławek nie do końca był zadowolony ze swoich rozwiązań, co jak się później okazało nie było jednak uzasadnione.

Organizatorzy zadbali także o organizację czasu wolnego dla uczestników. W sobotę można było skorzystać z możliwości zwiedzania bydgoskiej Starówki pod opieką przewodnika. Przy okazji zwiedzania miasta założonego przez Kazimierza Wielkiego okazało się, że jest ono bardzo „muzycznym”  i „pomnikowym” miastem. Prym w tym zakresie wiedzie „dzielnica muzyczna” czyli okolice Akademii Muzycznej.  To prawdziwe nagromadzenie pomników światowych geniuszy muzyki z Bethovenem czy Bachem na czele.  A do tego słynna bydgoska Łuczniczka i „Przechodzący przez rzekę”!

Kolejna atrakcja to zwiedzanie Exploseum – Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg. To ogromny kompleks fabryk materiałów wybuchowych i amunicji, jaki Niemcy w czasie II Wojny Światowej wybudowali w lasach okalających Bydgoszcz.

Niedziela to ostatni dzień konkursu. Od godziny 9:00 do 12:00 uczestnicy rozwiązywali problem techniczny charakterystyczny dla danej grupy tematycznej.

Potem już tylko szybki obiad i wyjazd do Warszawy, tak aby uczestnicy mogli zdążyć na pociągi i autobusy, które miały ich dowieźć o jakiejś rozsądnej porze do domów. Dla nas „rozsądną” porą okazała się godzina 23, kiedy w końcu zmęczeni dotarliśmy do domów Ale było warto! I co najważniejsze,  Sławek był jednym z młodszych uczestników finału olimpiady, zatem za rok… Ale nie zapeszajmy J

Gratulujemy Sławkowi jego sukcesu i życzymy kolejnych ( tym bardziej, że zainteresowania ma szerokie a chęci do działania można mu tylko pozazdrościć).