Sukces w Bangkoku

W dniach 30 stycznia – 8 lutego br. dwoje uczniów naszej szkoły, pod opieką pana dyrektora Jerzego Maduzi oraz pani Barbary Halskiej, uczestniczyło w wyjeździe edukacyjno-promocyjnym do Bangkoku, gdzie miały miejsce Międzynarodowe Targi Innowacji – “International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition (IPTEx)”.
Główna część pobytu w Tajlandii stanowiła prezentacja projektów: Małgorzata Pluskota z klasy 2ib  przedstawiła edukacyjną grę planszową Solar System Voyager, której współautorami są Szymon Ryszkowski i Konrad Bednarek z klasy 2ib. Natomiast Szymon Wojakowski z klasy 4in zaprezentował System Ewidencji Przekaźników Kolejowych, stworzony dla Jastrzębskiej Spółki Kolejowej, która była jednym ze sponsorów wyjazdu. Współautorami drugiego projektu są Paweł Wiek z klasy 4in i Aleksandra Górecka z klasy 3ai. Wielkie podziękowania należą się promotorom obu prac, którymi są pani BarbaraHalska, pan dyrektor Jerzy Maduzia i pracownik JSK, pan Zbigniew Podpora – w projekcie Systemu Ewidencji Przekaźników – oraz pani Barbara Halska i pani Barbara Popek – w projekcie gry planszowej. W tłumaczeniu gry na wersję angielską pomogła pani Ewa Marcinkiewicz-Kluczniok. Natomiast oba tłumaczenia na język francuski, które zostały umieszczone na plakatach są dziełem Pani Ewy Maduzi.
Oba projekty zdobyły duże uznanie komisji oraz uczestników targów i zostały docenione nagrodami: złoty medal otrzymał projekt Ewidencji Przekaźników wykonany dla Jastrzębskiej Spółki Kolejowej, srebrny medal oraz dwie nagrody specjalne przyznano grze planszowej Solar System Voyager.

O naszych projektach oprócz jury, mieliśmy również okazję opowiedzieć w Ambasadzie RP w Tajlandii.
Uczniowie wraz z nauczycielami mieli również okazję zwiedzić  stolicę Tajlandii i poznać kulturę tego kraju, bardzo różną od europejskiej. Na każdym kroku towarzyszyły im nowe smaki, które przyjmowane były z większym lub nieco mniejszym entuzjazmem; widoczne wszędzie oprawione w złote ramy zdjęcia króla; przelewające się szerokimi ulicami fale samochodów i motorów oraz unoszący się w powietrzu zapach azjatyckiego jedzenia i kurzu. Wśród atrakcji znalazło się także samodzielne ugotowanie zupy w restauracji, wjazd na taras widokowy najwyższego hotelu w Tajlandii, spacer po ogrodach botanicznych, wizyta w zoo, tajskie masaże i zakupy w chińskiej dzielnicy.

Odwiedziny obcego kontynentu były niesamowitym doświadczeniem, pozwalającym zobaczyć również biedniejsze i mniej przyjemne oblicze Bangkoku. Cały ten bagaż wspomnień i doświadczeń, wraz z bagażem pełnym pamiątek i nagród, został przetransportowany samolotem przez kilkanaście krajów (i stref czasowych). Dzięki opiekunom, którzy czuwali nad uczniami w ciągu wyjazdu, wszyscy bezpiecznie wrócili do  Polski, by podzielić się wrażeniami z bliskimi i korzystać z wypoczynku podczas ferii zimowych, które właśnie trwają

Tekst: Małgorzata Pluskota z klasa 2ib
Zdjecia: Barbara Halska i Jerzy Maduzia