Sukces w Toronto

Pod koniec sierpnia uczniowie Sobieskiego: Sandra Sitek, Marcin Wróblewski i Rafał Schmidt pod opieką przedstawicieli nauczycieli i promotorów: Bożeny Surmy, Barbary Halskiej, Krzysztofa Smyczka i dyrektora Jerzego Maduzia wylecieli na tygodniową podróż do Toronto w Kanadzie. Celem całej podróży był udział w uroczystej gali w North York Memorial Community Hall in Uptown Toronto, podczas której mieliśmy zaprezentować nasze 2 nagrodzone tam prace innowacyjne.
Cała podróż rozpoczęła się 22 sierpnia 2016 o godzinie 18 na dworcu w Wodzisławiu Śląskim, gdzie wszyscy spotkaliśmy się. Celem była Warszawa, gdzie przez Amsterdam całą grupą musieliśmy dotrzeć  do Kanady. Podróż zakończyła się około godziny 17 czasu kanadyjskiego. Zaraz po zakwaterowaniu  w hotelu wyruszyliśmy na miasto aby zapoznać się z Toronto. Pierwszym zaskoczeniem podczas wyjazdu była życzliwość ludzi, którzy chętnie pomagali nam, gdy mieliśmy problem w dotarciu do konkretnego celu.
Kolejnego dnia zostaliśmy przywitani pysznym śniadaniem w hotelu Best Western Roehampton Hotel & Suites, gdzie skosztowaliśmy specjałów kuchni kanadyjskiej, między innymi syropu klonowego i regionalnego bekonu. Zaraz po śniadaniu wyszliśmy na miasto. Główną atrakcją całego dnia był spacer brzegiem jeziora Ontario oraz wjazd na wieżę widokową CN Tower Toronto. Późnym wieczorem wróciliśmy do hotelu gdzie mogliśmy odpocząć i przygotować się do kolejnego dnia. I rozpoczął się czwartek. Tym razem wyruszyliśmy poznać chińską kulturę w China Town. Byliśmy zaskoczeni tym, że w jednym mieście może być taka różnorodność kulturowa. Czwartek był także dniem przygotowań do uroczystej gali. Przejrzeliśmy nasze prezentacje, powtórzyliśmy techniczne słownictwo angielskie, dokonywaliśmy ostatnich korekt, aby w sobotę wypaść jak najlepiej.
Piątek to dzień niespodzianek. Dzięki uprzejmości i hojności rodziny Pana Dyrektora Jerzego Maduzi, wyruszyliśmy w podróż nad piękny Wodospad Niagara “Niagara Falls”. Tam korzystaliśmy z wielu atrakcji tego miejsca, między innymi zwiedzaliśmy Niagarę tunelami, które są wyryte za spadającymi falami,  jak i podpłynęliśmy pod wodospad statkiem. Zostaliśmy zaproszeni na pyszny obiad w ekskluzywnej restauracji na dziewiątym piętrze z pięknym widokiem na Niagara Falls. Wymęczeni po całodniowej wycieczce wszyscy wróciliśmy do hotelu, gdzie w spokoju mogliśmy przygotować się na galę w North York Memorial Community Hall.
Zaprezentowaliśmy na niej swoje dwa projekty: “Iamlost – system, który pomaga zagubionym dotrzeć do celu” oraz “Systemu EduSpec wspierający naukę osób z różnymi dysfunkcjami”. Cała gala była dla nas wielkim przeżyciem. Jako reprezentanci szkoły, naszego miasta i Polski staraliśmy się godnie zaprezentować. Zdobyliśmy rekordową liczbę nagród, bo oprócz dwóch konkursowych, także nagrody specjalne. System “Iamlost” zdobył srebrny medal oraz nagrodę specjalną Maroka, zaś EduSpec złoty medal, oraz nagrodę specjalną Stanów Zjednocznych. Ponadto został uznany za najlepszą pracę z Europy. W konkursie głównym wzięło udział 36 państw z całego świata. Zgłoszono 362 wynalazki, z czego do głównego finału dotarły 34, w tym dwa nasze. Byliśmy dumni i spełnieni. Myślę, że godnie prezentowaliśmy nasz kraj na kontynencie amerykańskim.
Ostatni dzień staraliśmy się maksymalnie wykorzystać, cały ranek spędzając na basenie a potem chodząc po ogromnej kanadyjskiej galerii, kupując prezenty dla najbliższych. Niestety w końcu musiał nadejść dzień zakończenia przygody w Toronto. Grupa około godziny jedenastej czasu kanadyjskiego musiała opuścić hotel, wyruszając od razu na lotnisko. Cała podróż przebiegła bezproblemowo, więc wszyscy wróciliśmy do domu, gotowi na zbliżający się nowy rok szkolny.

Opis: Sandra Sitek, Marcin Wróblewski, Rafał Schmidt