Gale Innowacji Innowacje Media Nasza działalność Wiadomości

Szkolny Festiwal Naukowy Explory

Święto innowacji w Zespole Szkół nr 6 – Szkolny Festiwal E(x)plory po raz pierwszy na Górnym Śląsku

28 listopada 2018 roku odbędzie się pierwszy w województwie śląskim, a drugi w Polsce Szkolny Festiwal E(x)plory. Wydarzenie zorganizuje Zespół Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego przy wsparciu Centrum Kształcenia i Szkoły Podstawowej nr 4 z Jastrzębia Zdroju.  Festiwal będzie realizowany przy współpracy z Fundacją Zaawansowanych Technologii.

Fundacja Zaawansowanych Technologii realizuje Program E(x)plory już od 7 lat. Jego celem jest między innymi wsparcie utalentowanej młodzieży w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promocja ich osiągnięć na arenie międzynarodowej.

W tym roku organizacja po raz drugi zaprosiła szkoły z całej Polski do realizacji Szkolnego Festiwalu E(x)plory, a taką szansę otrzymał właśnie Zespół Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego z Jastrzębia Zdroju.

To święto naukowe odbędzie się już 28 listopada, w środę,  w Zespole Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju. W szkolnym etapie konkursu naukowego E(x)plory weźmie udział 54 uczestników i 21 projektów, które zostaną ocenione przez powołane specjalnie na tę okazję jury, złożone ze specjalistów reprezentujących świat nauki oraz biznesu. Podczas wydarzenia zostaną wyłonione trzy projekty, które będą prezentowane podczas Regionalnego Etapu Konkursu. Oprócz prezentacji i oceny projektów odbędą się również warsztaty i liczne wykłady naukowe.

Szkolny Festiwal Naukowy E(x)plory jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

„Zespół Szkół nr 6 to najbardziej innowacyjna szkoła w naszym kraju.”- opowiada Lidia Gajdzik, koordynatorka wydarzenia. “Już od roku 2009 bierzemy udział w międzynarodowych konkursach innowacji na całym świecie: w Kanadzie, Malezji, na Tajwanie, w Korei, Rosji, Francji, Wielkiej  Brytanii, Belgii i Czechach- skąd przywieźliśmy już około 100. medali. Sami też jesteśmy organizatorami wojewódzkiego konkursu Młody Lider Innowacji, który jest eliminacją do Olimpiady Innowacji. Mamy nadzieję, że Szkolny Festiwal E(x)plory wyłoni kolejnych młodych naukowców z Jastrzębia-Zdroju, tym bardziej, że zostaną również wystawione prace Centrum Kształcenia Praktycznego i Szkoły Podstawowej nr 4.” – dodaje.

Na to wydarzenie udało nam się pozyskać partnerów z lokalnych firm: Jastrzębska Spółka Kolejowa, Jastrzębska Spółka Węglowa, Firma Ela, Firma Haga, Blueform, Hostersi oraz dwa stowarzyszenia: Kreatywnych Nauczycieli i EBI Association

plakat explory