Wydarzenia

UCZCZENIE OFIAR „MARSZU ŚMIERCI”

17 stycznia 2014 roku uczniowie kilku klas Sobieskiego : 1a, 1b, 1ta, 2te, 2tf, 3c, 3tb, 3tc, 4tf, 4tm wzięli udział w rajdzie pieszym upamiętniającym „Marsz Śmierci”, który w 1945 roku przebiegał przez tereny Jastrzębia-Zdroju. Uczcili szczególną pamięcią ofiary obozów koncentracyjnych, z największym z nich KL Auschwitz – Birkenau, na czele. To stamtąd Niemcy ewakuowali więźniów w mrozie styczniowych nocy w strachu przed wojskami radzieckimi, zbliżającymi się, by wyzwolić to miejsce kaźni. Na całej trasie ewakuacyjnej pozostały groby tych, którzy padli z wycieńczenia i głodu, od kul eskorty lub zamarzli na postojach. Takie mogiły są też w Jastrzębiu.

Uczniowie wraz z opiekunami przeszli spod szkoły pod pomnik w Parku Zdrojowym przy ulicy Witczaka. Tam, przy tablicy upamiętniającej męczeńską śmierć 15 więźniów KL Auschwitz-Birkenau, którzy zmarli na jastrzębskiej ziemi w czasie ewakuacji obozu 19 i 20 stycznia 1945 roku, oddali minutą ciszy hołd ofiarom „Marszu Śmierci” z Oświęcimia do Wodzisławia. Przedstawiciele naszej społeczności szkolnej złożyli także kwiaty i zapalili znicze na ich symbolicznej mogile.