Wydarzenia

Udział w pokazie specjalnym spektaklu Banialuki

Od wielu lat nasza społeczność korzysta aktywnie z efektów pracy twórczej Teatru Banialuka w Bielsku-Białej. Obejrzeliśmy tam wszystkie spektakle, które były przygotowane dla młodzieży i dorosłych. Wybieraliśmy się tam i wiosną br., i obecnie. Niestety, obostrznia związne z epidemią nie pozwalają na wyjazdy grupowe. Dlatego bardzo nas ucieszyło zaproszenie dla przedstawicieli naszej szkoły na pokaz specjalny premierowego spektaklu pt. “Augustus”, będącego adaptacją baśni niemieckiego pisarza Hermanna Hessego, laureata Nagrody Nobla.

Sztuka jest wystawiana na Scenie na Piętrze w reżimie sanitarnym, który jednak nie przeszkodził zachwycić się koncepcją reżyserską, lalkami, muzyką oraz panią Lucyną Sypniewską w roli matki tytułowego bohatera. Po spektaklu odbyło się spotkanie z reżyserem, a jednocześnie nowym dyrektorem Teatru Banialuka – panem Jackiem Popławskim, oraz z autorem muzyki – panem Piotrem Klimkiem. Była to uczta intelektualna, tak potrzebna nam, zamieszkałym na stałe na prowincji.

Otrzymaliśmy plakat teatralny, który zdobi salę 312, a w Dniu Edukacji życzenia telefoniczne od pani impresario Wandy Szabot oraz okolicznościową kartkę, którą prezentujemy poniżej.

Obecnie spektakle dla widzów każdym wieku  są wystawiane w Teatrze Banialuka w środy, piątki, soboty i niedziele. Repertuar jest bogaty i fascynujący. Warto pojechać do Bielska z rodziną, także na sztukę “Augustus”, wystawianą pod honorowym patronatem Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.

“Przedstawienie jest wielopoziomową opowieścią o człowieku płynącym przez życie na fali wszechobecnego uwielbienia. Augustus nic nie daje, on bierze, bez wahania, bez skrupułów, nie licząc się z uczuciami innych, zaspokaja tylko swoje potrzeby. Niedojrzały, egocentryczny i nadmiernie egoistyczny, krzywdzi ludzi gardząc nimi i pragnąc ich jednocześnie. Pogoń w poszukiwaniu spełnienia, doprowadza go do sytuacji granicznej. Reżyser prowadzi widza przez kolejne etapy, nie wskazując winnych, nie narzucając jednoznacznej oceny. Główny charakter jest wieloznaczny, ale i uniwersalny, podobne postawy można odnaleźć w literaturze jak i prawdziwym życiu. Dlatego w sztuce bohaterowie przemawiają również fragmentami Szczęśliwego Księcia Oscara Wilde’a oraz Pieśni Słonecznej i Modlitwy św. Franciszka z Asyżu.W przedstawieniu ogromną rolę odgrywa plastyka. Lalki, formy i przedmioty służą ukazaniu wieloznaczności przestrzeni, czasu, postaci i materii, którą posługują się bohaterowie. Wszys tko to jest dopełnione subtelną, emocjonalną muzyką, przeprowadzającą widza poprzez kolejne etapy widowiska. Tematyka poruszana w przedstawieniu jest uniwersalna, odporna na czas i mody.”

tekst: Lidia Różacka i strona internetowa Teatru Banialuka w Bielsku-Białej

zdjęcia: Agnieszka Morcinek-Kliś (str. int. TB)

[nggallery id=379]