ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 6 IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO

Zobacz zdjęcie

Udział w III Dniach Kultury Żydowskiej w Żorach – “Przywrócić Pamięci”

W bieżącym roku ponownie reprezentowaliśmy Jastrzębie w podwójnym składzie: ZS nr 2 im. Wojciecha Korfantego (kl.3A  humanistyczna – z paniami Katarzyną Gibes i Ewą Karasek) i ZS 6 im. Króla Jana III Sobieskiego (kl.2A humanistyczna – z panią Sabiną Duranek i 3ib – informatyczna z paniami Lidia Różacką i Hanną Rychel). Na miejscu spotkaliśmy uczniów z żorskich gimnazjów i liceów. My zdecydowaliśmy się na  następujące aktywności, wykłady i warsztaty:

  1.  Odwiedzenie cmentarza żydowskiego, gdzie każdy zapalił znicz na wybranej przez siebie mogile;
  2. Wykład dr. Dariusza Walerjańskiego pt.”Żydowskie skarby. Opisanie świata minionego”;
  3. Warsztaty języka hebrajskiego i jidisz mgr. Wojciecha Ciuraja;
  4. Wykład mgr Karoliny Garlińskiej pt.”Czy w Izraelu jedzą karpie? Czyli co i jak świętują Izraelczycy”.

Humaniści byli zachwyceni poziomem merytorycznym wykładu dr.Walerjańskiego. Informatycy natomiast okazali się najlepsi ze wszystkich grup w rozwiązywaniu rebusów w j.hebrajskim.

Na pewno w przyszłym roku także zawitamy do Żor na ten cykl różnych ciekawych i rozwijających wydarzeń, których inicjatorką jest nauczycielka, pani Agnieszka Kraińska. Całość organizuje jej Stowarzyszenie na Marginesie oraz żorski MOK, pod patronatem tamtejszego prezydenta miasta, który wysłuchał z nami wykładów.

tekst: Lidia Różacka

zdjęcia: Sabina Duranek, Lidia Różacka

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com