Nasze sukcesy Wydarzenia

VII Miejski Matematyczny Maraton Maturzystów

Królowa nauk, czyli matematyka każdego roku łączy młodzież jastrzębskich szkół, którzy mają na jej temat wiele do powiedzenia. 23 marca zgromadziła ona w murach Zespołu Szkół nr 6 jastrzębskich maturzystów, którzy rywalizowali ze sobą uczestnicząc w VII Miejskim Matematycznym Maratonie Maturzystów.

W matematycznych zmaganiach wzięło udział dziewięć drużyn reprezentujących licea i technika naszego miasta ze szkół: ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 3, ZS nr 5, ZS nr 6 oraz Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego.

Nieprzypadkowo w nazwie konkursu znalazło się słowo „maraton”. Każda drużyna miała do rozwiązania 160 zadań i mogła zdobyć 280 punktów, zmagania trwały cztery godziny. Uczniowie rozwiązywali zadania zamknięte wielokrotnego wyboru oraz zadania otwarte krótkiej i rozszerzonej odpowiedzi. Maraton maturzystów sprawdzał wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej w zakresie podstawowym.

Celem konkursu jest rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań matematycznych, kształtowanie umiejętności planowania i strategii, rozwijanie umiejętności pracy w zespole, wyłonienie talentów matematycznych, promocja uczniów zdolnych matematycznie.

Emocje, jakie towarzyszyły młodzieży podczas wydarzenia były bardzo duże, rywalizacja bardzo pozytywna, a praca w zespole kreatywna.

Najlepszymi spośród wszystkich drużyn jastrzębskich szkół okazali się:

I miejsce – Anna Bernaś, Karolina Lach, Marcelina Lebiedzik (drużyna reprezentująca liceum z Zespołu Szkół nr 1)

II miejsce –– Klaudia Korzonek, Patrycja Kowalska, Patrycja Puzoń (drużyna reprezentująca liceum z Zespołu Szkół nr 6)

III miejsce –– Kamila Gumieniak, Patryk Lach, Filip Szczęch (drużyna reprezentująca liceum z Zespołu Szkół nr 5)

Wyróżnienie otrzymała drużyna reprezentująca liceum z Zespołu Szkół nr 3 w składzie Mateusz Adamczyk, Artur Janeta, Marek Ździebło.

Zwycięzcy wywalczyli puchar prezydenta miasta oraz otrzymali nagrody.

Nagrody w konkursie zostały zakupione w ramach projektu “MateMatura” finansowanego ze środków fundacji mBanku.

Ewa Szatkowska
fot. Karolina Dziekanowska