Refleksje humanistki z kl.1GA nt. warsztatów języka hebrajskiego i IV DKŻ

20 września br. klasy 3an, 2AD i 1GA uczestniczyły w IV Dniach Kultury Żydowskiej w Żorach. Pierwszym punktem naszej wycieczki był tamtejszy Dom Kultury, gdzie odbyły się warsztaty języka hebrajskiego oraz lekcja tradycyjnego tańca żydowskiego. Warsztaty prowadził dr Wojciech Ciuraj z Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach.  Naszym zadaniem było rozszyfrowanie zapisków po hebrajsku, które przygotował ten specjalista. Zajęcia przebiegały spokojnie i zainteresowały wielu uczniów. Towarzyszyły nam w nich panie: Julia Sosna-Iglikowska, Tatiana Żmij i Dorota Ostrowska, która wykonała zdjęcia.

Naszym drugim punktem wycieczki był cmentarz żydowski. Po zaprezentowaniu przez uczennice krótkiej informacji o historii tego miejsca, każdy z uczniów otrzymał znicz i położył go na wybranej przez siebie mogile. Po chwili zadumy wszyscy uczestnicy wycieczki zebrali się przed murami cmentarza, gdzie uwieczniliśmy nasze odwiedziny na fotografii. Później poczekaliśmy na autokar i bezpiecznie wróciliśmy do szkoły.

Był to bardzo ciekawie spędzony dzień, który wniósł wiele wartości do mojego życia.

tekst: Oliwia Potoczny z kl.1GA

zdjęcia: Dorota Ostrowska