Wiadomości Wydarzenia

Warsztaty mydlarskie

12 października 2018 roku- dzień jak co dzień? Jednak nie dla uczniów naszej szkoły. Data ta zapisze się dla Zespołu Szkół nr 6 pod szczególnym znakiem…. mydła!  Wszystko to za sprawą spotkania z panią Agnieszką Krok, która jako zielarz- fitoterapeuta wprowadziła nas w tajniki tworzenia go. W spotkaniu tym brały udział cztery klasy: 3b, 4an, analityczna część 3ai i 1 am. Ze względu na liczebność uczniów, podzielono ich na dwie grupy w zależności od godziny zajęć. Na początku pani Agnieszka zapoznała nas z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, które okazały się przydatne podczas pracy z silnie zasadowym mydłem. Następnie przystąpiła do przygotowania ługu, będącego zaraz obok tłuszczów jego głównym składnikiem. Ku ogólnej rozpaczy, nie dane nam było uczestniczenie w tym procesie, ponieważ pani Krok ze względów ekonomicznych sporządziła mydło dla całej grupy. Z naszym entuzjazmem spotkał się natomiast następny punkt zajęć. Było nim mieszanie naszych (jeszcze płynnych) porcji mydła z najróżniejszymi barwnikami, glinkami, aromatami, a nawet węglem czy kawą. Właśnie wtedy mogliśmy wykazać się zmysłem powonienia oraz zdolnościami plastycznymi, co oczywiście czyniliśmy z przyjemnością. Tak przygotowane mydła umieściliśmy w najróżniejszych foremkach, a następnie zostawiliśmy je na szafie w pracowni biologicznej, by podczas weekendu trochę stwardniały.

Jesteśmy pewni, że wiedza zdobyta podczas zajęć przyda się nam w przyszłości. Już teraz kilkoro uczestników ma ambitne plany, aby w najbliższym czasie zmienić swoje domy choć na chwilę w mydlarnie. Dziękujemy pani Agnieszce Krok za poświęcony czas i chęci, by kształcić młode umysły w tak szlachetnej sztuce tworzenia mydła. Szczere podziękowania kierujemy również do naszych pań nauczycielek – Bożeny Surmy i Agnieszki Wereszczak, które dzięki swojemu zaangażowaniu umożliwiły nam  spotkanie z nietuzinkową Osobą, posiadającą rozległą wiedzę i pożyteczne umiejętności.

Tekst: Julia Chudy i Karolina Pindel- kl.3ai

Zdjęcia: Bożena Surma i Agnieszka Wereszczak