Warsztaty tyflopoznawcze dla przyszłych medyków

Grupa medyczna klasy 2AD uczestniczyła  w warsztatach tyflopoznawczych pt.”W świecie ludzi niewidomych”, zorganizowanych w MBP Filii nr 2 mieszczącej się w parkowej Masnówce, z inicjatywy niżej podpisanej.  Przeszkolona, miła i cierpliwa pani instruktorka zapoznała nas najpierw z historią i rodzajami tworzenia alfabetów oraz pisma dla osób niewidomych i słabowidzących. Poznaliśmy też nośniki, na których utrwalana i odtwarzana była literatura do momentu upowszechnienia się komputerów. Obejrzeliśmy również przykłady tradycyjnych książek  w systemie Braille’a oraz publikacji dotykowych, które służą ludziom z niepełnosprawnością. Młodzież utworzyła także własne znaki przy pomocy plasteliny: Niemal wszyscy wybrali litery, a Zuzanna zbudowała aż słowo. Natomiast Sebastian wykazał się oryginalnością i stworzył liczbę.

Następnie odbyły się  angażujące wszystkich ciekawe warsztaty, których kluczowy element stanowiły przepaski na oczy. Uczniowie pozbawieni na czas zajęć zmysłu wzroku starali się rozpoznawać otrzymywane przedmioty, układali i rozkładali konstrukcje z klocków oraz wędrowali między regałami. Rokasana J. zgodziła się poddać eksperymentowi ubrania się po omacku do wyjścia na zewnątrz, z czym poradziła sobie bardzo dobrze. Najwięcej emocji i gwaru wzbudziło przemieszczanie się młodzieży po bibliotece, które okazało się najtrudniejsze mimo pomocy laski i wskazówek werbalnych.

Pozornie nietypowe zajęcia niezwykle zainteresowały naszych uczniów. Nie tylko słuchali uważnie, ale i żywo oraz spontanicznie włączali się w warsztaty. Budzi to realną nadzieję na ich przyszłą wrażliwość, a także szczególne zrozumienie dla osób chorych i z niepełnosprawnościami.

tekst i zdjęcia: Lidia Różacka

[nggallery id=330]

Informacja o naszych warsztatach oraz inne zdjęcia pojawiły się także na stronie internetowej MBP w Jastrzębiu-Zdroju: