Wydarzenia

Wirtualne poetycko-muzyczne spotkanie z Marcinem Świetlickim i Mariuszem Czubajem

“Nie ma sensu młodzieży nic radzić i udzielać błogosławieństw. Jak młodzież zdolna, to poradzi sobie sama.” (M.Świetlicki)

Wielkie to szczęście, ubogacenie się intelektualne i uczta artystyczna, jeśli można spotkać się wirtualnie z tak wybitnymi i niekonwencjonalnymi tuzami współczesnego polskiego życia kulturalno-naukowego. Marcin Świetlicki jest od lat aktywny na tylu polach i otrzymał (nie zawsze przyjąwszy!) tak wiele prestiżowych nagród, że na wymienianie tylko najważniejszych zabrakłoby miejsca. Nie ograniczając się tylko do poezji, prozy, muzyki i filmu – już stał się legendą, ale w najlepszym tego słowa znaczeniu: i klasykiem, i skandalistą, i wyklętym, i autorytetem, i buntownikiem, i mędrcem, i rockowcem… Słuchanie takiego człowieka umacnia wiarę w siłę sztuki i nieśmiertelność bohemy artystycznej. A jednocześnie w nowej podstawie programowej wiersze Marcina Świetlickiego mają wagę obowiązkowych. Także dotychczas na lekcjach języka polskiego nie omijaliśmy jego pokolenia BruLionu.

Natomiast Mariusz Czubaj jest antroplogiem kultury, profesorem SWPS oraz autorem powieści kryminalnych i sensacyjnych, zdobywców  Nagrody Wielkiego Kalibru i tłumaczonych na kilka języków. Podczas spotkania okazało się, że naukowiec i pisarz gra również na saksofonie altowym i utworem na tym instrumencie zakończył niezwykłe wydarzenie on-line, w którym uczestniczyliśmy.

tekst: Lidia Różacka

zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju

[nggallery id=372]