Wydarzenia

Wirtualno-stacjonarne spotkania autorskie

Mimo sytuacji pandemicznej społeczność naszej szkoły stara się nie przerywać długoletniej  współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną. W ostatnich 2 tygodniach uczestniczyliśmy – przedstawiciele uczniów, emerytowanych dyrektorów i czynnych nauczycieli – w spotkaniach z pisarzami, poetami, tłumaczami i pracownikami naukowymi wyższych uczelni. Część na miejscu, przy ul. Wielkopolskiej, ale w dystansie społecznym, inni – przed ekranami monitorów i smartfonów. Zawsze jednak wśród zadających pytania – bezpośrednio i w formie komentarzy podczas transmisji on-line.

Szczególnie w pamięć zapadną nam wydarzenia:

  • CAŁA PRAWDA O PÓŁNOCY – wirtualne spotkanie z Iloną Wiśniewską
  • NIEZNANE OBLICZE BRAZYLII – wirtualne spotkanie z Gabrielem Borowskim
  • POETYCKI ŚLĄSK – spotkanie z Krzysztofem Siwczykiem i Maciejem Meleckim

Pani Ilona Wiśniewska, absolwentka polonistyki na UWr., dziennikarka, reportażystka i fotografka, laureatka rozlicznych nagród – zamieszkała obecnie w Norwegii – okazała się niezwykle elokwentną i przemiłą osobą. Spotkanie z nią obracało się nie tylko wokół jej ostatnich książek „Hen. Na północy Norwegii” i „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”, lecz także dotyczyło nauki jęzków obcych i pisarzy skandynawskich, w tym Jo Nesbo.

Natomiast Gabriel Borowski jest iberystą, znawcą i tłumaczem języka portugalskiego oraz nauczycielem akademickiem na UJ. Opowiadał ze swadą nie tylko o książce Eliane Brum „Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii” , którą przekładał, lecz i o Brazylii, a także niuansach języka portugalskiego o jego południowoamerykańskicej ‘odmianie’.

Poeci z Górnego Śląska, założyciele grupy Na Dziko oraz Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka, podzielili się z nami historią i teraźniejszością tychże. Dowiedzieliśmy się również, że Krzysztof Siwczyk – najbardziej utytułowany autor wierszy z naszego regionu – posiada własną poetycką ławeczkę na krakowskich Plantach. Spotkanie zakończyło się odczytaniem pięknego własnego wiersza przez Macieja Meleckiego.

tekst: Lidia Różacka

zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna

[nggallery id=377]