Wydarzenia

Wybitny debiut naszego absolwenta

“Buławę ma każdy własną…”

Rafał Hetman, absolwent naszego liceum, wychowanek pani Alicji Skindzier i podopieczny pani Ewy Kubińskiej, to nasza szczególna chluba. Nie dosyć, że zapisał się na zawsze w historii naszej placówki jako autor hymnu szkolnego, to jeszcze realizuje  słowa tego tekstu. Własnym talentem, oczytaniem,  pracowitością,  błyskotliwością – objawionymi już podczas edukacji w rodzinnym mieście – ukończył studia w Warszawie i odnosi sukcesy jako dziennikarz, reporter, bloger i youtuber. Swoją pierwszą, a już doskonałą i głośną książkę pt. “Izbica, Izbica”, wydał w bieżącym roku nakładem prestiżowego  i szanowanego Wydawnictwa Czarne. Wszystkie recenzje, i to pisane przez znawców tematu, znakomite! Byliśmy i jesteśmy z tego bardzo dumni.

  • “Rafał Hetman relacjonuje typowo-smutne dzieje żydowskiego miasteczka. W typowości, powtarzalności tkwi moc Prawdy, jakkolwiek to szumnie nie brzmi. Moc mierzenia się z winami dziadków i ojców, przeciwstawiania kłamstwom, milczeniu, wydobywania Ofiar z cienia.” (Aleksandra Buchaniec-Bartczak)
  • “Reportaż Rafała Hetmana to również świetna robota w sensie literackim, co w przypadku reportażu nie zawsze ma miejsce. Hetman potrafi pisać, a to daje tej narracji dodatkową siłę rażenia, otwiera na nią naszą wyobraźnię.” (Marcin Zegadło)

Rafał jest rozchwytywany do wywiadów (także poprzez Muzeum Żydów Polskich Polin), więc gdy podczas Tygodnia Bibliotek można było się z nim spotkać w naszym mieście- skorzystaliśmy z radością i dołączyliśmy do chwalenia oraz zadawania pytań. Książka “Izbica, Izbica” z dedykacją (dostępna już także jako ebook) trafi do w naszej szkolnej biblioteki. Zapis wideo pasjonującego spotkania autorskiego znajduje się na na fp. jastrzębskiej MBP.

tekst: Lidia Różacka

zdjęcia: Katarzyna Gibes i Lidia Różacka