Wydarzenia

Wycieczka klasy II TD w 31 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji jastrzębskich kopalń.

Dnia dziewiętnastego grudnia 2012 r. klasa 2 td wraz z wychowawcą wybrała się na wycieczkę, której celem było bliższe poznanie wydarzeń z 1980 i 1981 roku.

O godzinie 8:30 rano spotkaliśmy się pod Pomnikiem Porozumień Jastrzębskich z panem Hieronimem Ochnio. Jest on członkiem Stowarzyszenia Pamięć Jastrzębska, uczestnikiem strajków w 1980 r na kopalni “Manifest Lipcowy” i świadkiem podpisania Porozumień Jastrzębskich. Opowiedział  nam w jaki sposób pomagał w strajku i jak on pamięta tamte ważne wydarzenia. Kolejną osobą związaną ze strajkami na dzisiejszej KWK “Zofiówka” jest Czesław Kłosek, który podczas pacyfikacji kopalni został ciężko ranny. Został postrzelony przez funkcjonariuszy ówczesnej milicji i do dzisiejszego dnia pocisk tkwi w jego ciele. Weszliśmy razem z panem Kłoskiem na teren kopalni. Następnie pokazał nam drogę przejazdu czołgów i innych sił milicji, miejsca w których strzelano do strajkujących, gdzie pomagano rannym, gdzie ukrywali się górnicy.
Wycieczka skończyła się około godziny 11:00. Jestem pewny, że wszystko czego się dowiedzieliśmy na długo zostanie w naszej pamięci.
Bartek  Sieradzki

[nggallery id=87]