Wydarzenia

Wysoki poziom III tb na Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej

W grudniu klasa III tb wraz z zast. wych. p.Lidią Różacką i pod dodatkową opieką p.Katarzyny Kwaśniewskiej- Sobali wzięła udział w lekcji muzealnej na Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej. Pierwotnie planowaliśmy odwiedzić Starą Fabrykę, ale z powodu awarii zaproszono nas na prezentację do jednej z komnat. Sympatyczny i kompetentny pan archeolog przedstawił dzieje osadnictwa oraz miasta i okolic, a później zaprowadził drogą poprzez- olśniewające architekturą i zbiorami- wnętrza do dwóch sal, gdzie podziwiać można było makiety oraz znaleziska, a także fragmenty murów i wykopalisk. Przez ten czas bacznie obserwowały nas eleganckie panie porządkowe (jak się później okazało- z afirmacją).
Gdy już czas dobiegał końca, pan archeolog nie tylko pochwalił klasę słowami: “Jeszcze nigdy nie miałem tak skoncentrowanej grupy w tym przedziale wiekowym”, lecz nawet zaproponował zwiedzenie jeszcze obiektów na dziedzińcu. Musieliśmy jednak podziękować, lecz na pewno wrócimy do tego pięknego i przyjaznego miejsca, aby np. zobaczyć bogate zbiory malarstwa.
PS. Wyżej podpisana wpadła jednak w taką dumę z uczniów i zachwyt ofertą galerii sztuki, że zostawiła tam teczkę z dokumentami i pieniędzmi. Na szczęście nasz wysoki poziom odbioru kultury spotkał się ze szlachetną uczciwością pracowników. 🙂

Foto: Korneliusz Buczkowski III tb