Wiadomości Wydarzenia

Wystawa obrazów naszej nauczycielki pani Janiny Bogusz-Wiśniewskiej w Galerii “Ciasna”

Z przyjemnością i zaszczytem informujemy, że od 18 lutego do 13 marca br. w jastrzębskiej Galerii Casna* trwa wystawa obrazów naszej nauczycielki plastyki – pani Janiny Bogusz-Wiśniewskiej. Ekspozycja nosi tytuł:  “Świat kwiecistych impresji”.

Z powodów pandemicznych można ją zwiedzać niestety tylko wirtualnie, ale jest to bardzo łatwe i dostępne dla każdego. http://www.ciasna.jasnet.pl/index.html

O genezie i inspiracjach najlepiej ,opowie’ sama autorka słowami z katalogu wystawy:

“Kwiaty są darem dla tej ziemi, a moja miłość do kwiatów sięga najmłodszych lat. Moje życie zawsze było pełne kwiatów, często zbierałam je na łące. Przynosiłam je do domu, aby sprawiały radość. Malując pastelowe czy też kontrastowe kolory też mogę przynieść radość. Spoglądałam w nie głęboko, aby poczuć ich moc i piękno. Teraz zamiast zbierać kwiaty, maluję je, aby podzielić się nimi z przyjaciółmi i bliskimi. Często dlatego kwiaty są postrzegane jako cudowne i piękne, a wyjątkowi ludzie widzą w nich coś więcej. Kwiaty mają swoją magię…
A nawet te najmniejsze kwiaty mogą mieć najsilniejsze korzenie. Ich elegancja i delikatne akcenty wprawiają nas wszystkich w podziw i radość. Kwiaty zainspirowały wielu wpływowych ludzi do odkrycia sensu życia i poprawy świata.
Aby uczcić piękno kwiatów, pragnęłam wnieść radość życia, mogę tworzyć sztukę, uczyć się symboliki kwiatów lub czytać cytaty o kwiatach.

Jeśli spojrzysz we właściwy sposób, zobaczysz, że cały świat jest ogrodem.” – Frances Hodgson Burnett”

tekst: Lidia Różacka i Janina Bogusz-Wiśniewska

zdjęcie: fp. Janiny Bogusz-Wiśniewskiej

* Otwarta we wrześniu 1997 roku prywatna galeria mieści się w małym (stąd nazwa) pomieszczeniu w bloku mieszkalnym przy ul. Katowickiej 17 w Jastrzębiu-Zdroju. Jest to zupełnie i całkowicie prywatna inicjatywa Witolda Englendera, jego żony Magdaleny Strzałkowskiej-Englender i córki Barbary (do 2008 roku członków Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego). Wystawy zmieniane są regularnie w połowie miesiąca.
Tematyka wystaw jest różnorodna — malarstwo, grafika, fotografia, czyli sztuka wszelaka, zbieractwo, zwane też hobby, a także poezja. Ze względu na zainteresowania właścicieli często pojawia się historia fotografii w postaci wystaw lub pokazów. (Inf. ze strony internetowej Galerii “Ciasna”)