Kącik sportowy

Wytrzymałość – część 2

Ćwiczenia tlenowe możemy podzielić na:

  • ćwiczenia tlenowe regenerujące – celem jest przyspieszenie procesów regeneracyjnych, objętość w tych ćwiczeniach jest mała lub średnia (od 10 do 30 minut), a intensywność niska, gdzie częstość skurczów serca wynosi 120 – 135 uderzeń na minutę,
  • ćwiczenia tlenowe podtrzymujące – celem jest utrzymanie poziomu wydolności tlenowej, objętość w tych ćwiczeniach jest duża lub bardzo duża (od 1 do 3,4 godzin), a intensywność średnia, gdzie częstość skurczów serca wynosi 140 – 150 uderzeń na minutę,
  • ćwiczenia tlenowe kształtujące – celem jest podwyższenie na wyższy poziom wydolności tlenowej, objętość w tych ćwiczeniach jest średnia lub duża (od 30 do 90 minut), a intensywność umiarkowanie duża, gdzie częstość skurczów serca      wynosi 155 – 165 uderzeń na minutę.

Możemy również wyróżnić ćwiczenia tlenowo – beztlenowe oraz ćwiczenia beztlenowe (anaerobowe). Ale po kolei…

  • ćwiczenia tlenowo – beztlenowe – są to wysiłki wytrzymałościowe, charakteryzujące się dużą intensywnością i średnim czasem trwania np.: bieg na 200 metrów, pływanie na 400 metrów, objętość w tych ćwiczeniach jest średnia od 2 do 30 minut a intensywność duża, gdzie częstość skurczów serca wynosi 150 – 175 uderzeń na minutę,
  • ćwiczenia beztlenowe (anaerobowe) – gdzie celem może być wzrost wytrzymałości szybkościowej lub siłowej, gdzie objętość wynosi od 10 do 90 sekund a intensywność jest submaksymalna o częstości skurczów serca 180 – 220 uderzeń na minutę lub wzrost poziomu szybkości lub siły mięśniowej o objętości bardzo małej trwającej do 6,7 sekund wysiłku oraz intensywności maksymalnej.

Poniższa tabela przedstawia parametry różnych rodzajów wytrzymałości:

Rodzaj wytrzymałości

Czas pracy

Intensywność

Tętno

 

O

G

Ó

 

T

L

E

długo –

okresowa

pow. 10 min.

mała

umiarkowana

140-150

L

N

A

N

O

W

A

średnio-okresowa

3-8 min.

średnia

151-180

S

P

E

C

B

E

Z

T

L

krótko-okresowa

20 sek. do 2-3 min.

submaksymalna

180-220

J

A

L

N

A

E

N

O

W

A

szybkościowa

do 20 sek.

maksymalna