Wydarzenia

Zaduszki poetyckie pamięci Wisławy Szymborskiej

ZADUSZKI POETYCKIE PAMIĘCI

WISŁAWY SZYMBORSKIEJ

W jesienne dni listopadowe częściej odwiedzamy cmentarze, ale myśl o śmierci odsuwamy od siebie, jakby ona nie istniała. Tymczasem śmierć towarzyszy życiu – każdego dnia ktoś umiera, odchodzi. 1 lutego 2012 roku zmarła Wisława Szymborska- wybitna pisarka, noblistka, wspaniały człowiek. Para prezydencka żegnając Szymborską powiedziała:

„ W pisanych przez Nią wierszach znajdowaliśmy błyskotliwe rady, dzięki którym świat stawał się bardziej zrozumiały. Czytaliśmy kolejne tomiki, by poczuć ten charakterystyczny dystans do rzeczywistości, aby czerpać radość z przeżywania zwyczajnych sytuacji”.

Przypomnienia twórczości Szymborskiej podjęli się uczniowie klasy 1a oraz 1d, przygotowując montaż słowno-muzyczny poświęcony naszej noblistce. Nad całością akademii czuwały  polonistki: pani S. Duranek i pani J. Sosna-Iglikowska. Podczas zaduszek młodzież mogła poznać nie tylko utwory Szymborskiej, ale ich współczesne interpretacje w wykonaniu : Grzegorza Turnaua, czy Kory z zespołu Maanam.

Mamy nadzieję, że podczas spotkania z poetką, każdy na chwilę mógł zatrzymać się, pomyśleć, poszukać odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące Nas samych, świata…

tekst: Julia Sosna-Iglikowska

[nggallery id=76]