MAT-POT

Zajęcia z przedszkolakami w ramach projektu MAT-POT

Dnia 5.10.2022 uczniowie klasy 3ai uczestniczyli w zajęciach matematycznych w Przedszkolu Mali Pasjonaci (integracyjne). Zajęcia były wyzwaniem zarówno dla przedszkolaków, którzy musieli zmierzyć się z matematycznymi zadaniami, jak i uczniów technikum, dla których współpraca i integracja z sześciolatkami była niejednokrotnie pierwszym takim doświadczeniem w życiu.

Pani dyrektor przedszkola wraz z wychowawcą grupy przywitały nas w sali fortepianowej, gdzie miały odbyć się zajęcia. Na początku wychowawczyni grupy „Sówek” połączyła w pary uczniów z sześciolatkami. Zajęcia rozpoczęły się integracją – śpiewem, tańcem i wspólnymi zadaniami. Było wiele radości, dobrej zabawy i zaangażowania w wygibasy do przedszkolnych piosenek.

Przeprowadzone z przedszkolakami zajęcia matematyczne wykorzystywały elementy zajęć „Podbicie Figurlandii” i „Podbicie Brylandii” realizowanych wcześniej w ramach projektu MAT-POT podczas mobilności młodzieży i nauczycieli do Polski. Dzieci, pod czujnym okiem młodzieży, musiały rozpoznawać i przeliczać różne figury geometryczne (kwadrat, koło, trójkąt…), wykonywać proste obliczenia. Następnie uczyły się rozpoznawać bryły (kule, walce stożki, prostopadłościany i ostrosłupy), zapoznały się z modelami, mogły je pooglądać, znaleźć różnice. Wykorzystano modele brył zakupionych w ramach projektu MAT-POT.

Po zajęciach dzieci pokazały uczniom swoją salę – miejsce, gdzie spędzają najwięcej czasu. Podczas wspólnego spaceru i zabawy kredą na asfalcie, dzieci ćwiczyły proste rachunki. Nie zabrakło również zabaw ruchowych na świeżym powietrzu.

Zajęcia okazały się sukcesem i okazją do upowszechniania rezultatów naszego projektu.