Wydarzenia

Podsumowanie obchodów Roku Henryka Sławika

O Wallenbergu czy Oskarze Schindlerze wie cały świat. A o tak wspaniałym bohaterze jak Henryk Sławik nie wiedzą nawet Polacy…
Henryk Zvi Zimmermann
Był życzliwy ludziom i uczynny. Uczciwy, przyzwoity i dobry. Nie ratował ludzi dla korzyści czy sławy. To z powodu swego kryształowego charakteru, wrażliwości na ludzkie cierpienie i honoru, musiał się ukrywać, a potem zginął śmiercią męczeńską.
Krystyna Kutermak, córka Henryka Sławika

 

28 stycznia miała miejsce akademia, będąca podsumowaniem Roku Henryka Sławika, wybitnego jastrzębianina, powstańca śląskiego, jednego z głównych działaczy PPS, twórcę Robotniczych Klubów Sportowych, Uniwersytetów Robotniczych, a przede wszystkim człowieka, który z narażeniem życia ratował na Węgrzech Polaków żydowskiego pochodzenia.
Swoją działalność okupił śmiercią w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen.
W 2014 roku nasza szkoła aktywnie włączyła się w rozmaite przedsięwzięcia, mające na celu upamiętnienie Henryka Sławika.
W czasie spotkania nagrodziliśmy uczestników konkursów, organizowanych przez władze Województwa Śląskiego.
Akademię rozpoczął wicedyrektor szkoły, Pan Krzysztof Smyczek, który przedstawił uczniom postać Henryka Sławika. Następnie głos zabrał Pan Marian Janecki, mówiący o odkrywaniu
i upamiętnianiu “Herosa z Szerokiej”.
W czasie spotkania mieliśmy okazję zobaczyć prezentację multimedialną, wykonaną przez Paulinę Goranov, a także oryginalny list Pani Krystyny Kutermak, córki Henryka Sławika, do mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, wysłany przy okazji nadania imienia naszego bohatera Gimnazjum Nr 3 w Szerokiej, jako pierwszej szkole w Polsce.
Ważną częścią akademii było wysłuchanie pięknej historii Państwa Gertrudy i Erwina Mołdrzyków, pradziadków naszej uczennicy, Pauliny Sitko, którzy uratowali z Marszu Śmierci dwie Polki żydowskiego pochodzenia. Po latach, jako jedna z dwóch jastrzębskich rodzin, zostali odznaczeni Medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Całość podsumowaliśmy filmem dokumentalnym – “Polski Wallenberg – Rzecz o Henryku Sławiku”.
Za organizację akademii odpowiedzialni byli: Ewa Kubińska, Paweł Czarnuch, Jacek Borkowski i Marian Janecki.
Za sprawy techniczne uczniowie klasy IV TB: Kamil Matelski, Jakub Kempny, Witold Koczor, którym serdecznie dziękuję za cztery lata współpracy przy różnych przedsięwzięciach, a także Paweł Ulbrycht.
Tekst: Paweł Czarnuch