Wydarzenia

2in w projekcie CEO

W ramach Szkoły Tolerancji Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz inicjatywy Fundacji Edukacyjnej im. Jacka Kuronia- każdego 16 listopada odbywa się Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku. W tym roku nasza szkoła- podobnie jak ponad 160 innych- włączyła się, będąc reprezentowana przez klasę 2in, która była moderowana przez swą polonistkę oraz ks. katechetę Szymona Majchura. Wcześniej koordynatorka obejrzała stosowne webinarium oraz zapoznała się z otrzymanymi materiałami (narzędziownikiem i Konstytucją RP). Z powodu debiutu- wbrew planowi- najwięcej czasu zajęło wylosowanym grupom tworzenie plakatów. Jednak uczniowie  z taką pasją i dokładnością się zaangażowali, że opiekunowie postanowili nie gasić ich zapału. W następnej kolejności odwołaliśmy się do preambuły polskiej konstytucji oraz przypomnieliśmy osobę i dokonania Jacka Kuronia. Następnie młodzież pracowała nad mapą mentalną pojęcia patriotyzm, stworzoną przez Liderów i Liderki Tolerancji, wartościując  wg siebie zaproponowane definicje.

W II części projektu klasa udała się pieszo (już tylko z niżej podpisaną) na cmentarz koło kościoła w Jastrzębiu Górnym. Każdy z nas miał znicz lub wiązankę kwiatów (z szarfami ZS 6), którymi uczcił pochowanych lub upamiętnionych tam bohaterów- kolejno: więźniów KL Auschwitz-Birkenau: 36 ofiar Marszu Śmierci (w tym 2 zidentyfikowane Żydówki: Aurelię Piękosz i Włodzimierę Sawicką) ; 2 ułanów – Antoniego Kumora z Zawiercia i Pawła Sterniczuka z Równem- poległych 1 września 1939 r., Sprawiedliwych wśród Narodów Świata- Gertrudę i Erwina Mołdrzyków, którzy ratowali więźniów oświęcimskich; 5 powstańców śląskich: Maksymiliana Bronnego, Konstantego Cnotę, Pawła Grzonkę, Leona Kupsza i Adolfa Wodeckiego- zamordowanych 20 sierpnia 1919 roku przez niemiecki Grenzschutz ; sapera Karola Ziołę, który zginął w sierpniu 1945, odminowując Jastrzębie; żołnierzy Armii Krajowej- Józefa Obracaja i Leona Worynę, zamordowanych przy ul.Stodoły w r.1943; rodzinę Zdziebłów, zaangażowaną w działalność AK i więzioną w obozach koncentracyjnych; rodzinę Witczaków- założycieli jastrzębskiego uzdrowiska; 2 dowódców AK- Pawła Cierpioła i Antoniego Stajera, zaginionych bez wieści w r.1947. Celowo wymieniam tu bohaterów z imienia i nazwiska, bo jesteśmy winni Im pamięć, wdzięczność i współczucie. Realizowaliśmy projekt również dla Nich. Chłopcy z kl.2in rozumieli wszystko bez dodatkowych pouczeń i bardzo poważnie, godnie oraz z sercem zaangażowali się w działania. Bez takiego ich podejścia, nic by się nie udało należycie. Obserwowanie naszych uczniów napawało dumą i satysfakcją (zwłaszcza że w fazie przygotowań koordynatorka miała wiele lęków i wątpliwości).

PS. W pozyskaniu szczegółowych informacji nt. w.w. nekropolii pomogły nam: pani Katarzyna Gibes- nauczycielka historii i WOS-u w Zespole Szkół nr 2 (która ze swymi uczennicami i uczniami na stałe opiekuje się społecznie miejscami pamięci) oraz Aleksandra Gibes- uczennica Gimnazjum nr 3. Bardzo dziękujemy. 🙂 Warto podkreślić, iż z ‘Korfantym’ społeczność ‘Sobieskiego’ współdziała od lat również podczas innych rocznic i projektów. Obie nasze szkoły obchodziły więc także Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku.

tekst i zdjęcia: Lidia Różacka

[nggallery id=206]

Dodaj komentarz