Warsztaty językowe – szkoła kreatywności, czyli klasy językowe na YouthMaSter!

W dniach 23-27 października 2017r. klasy językowe naszej szkoły: I C i II C miały okazję uczestniczyć w zorganizowanych warsztatach językowych ,,YouthMaSter – Akademia Młodych Osobowości” odbywających się w miejscowości Marianówka na terenie Ziemi Kłodzkiej. Warsztaty miały na celu wspieranie naszego rozwoju osobistego, rozwijanie twórczego myślenia i różnych aspektów komunikacji oraz umiejętności służących lepszej współpracy w grupie, a także zrozumienia istoty międzykulturowości. Pierwszy dzień warsztatów zajęła nam sprawnie przebiegająca podróż. Zbiórka miała miejsce pod MOSiR’em około godziny 06:00 rano. Po drodze zatrzymaliśmy się w Bystrzycy Kłodzkiej ,gdzie braliśmy udział w grze miejskiej obejmującej konkurs na najciekawsze zdjęcie, a następnie mieliśmy czas na zjedzenie ciepłego posiłku. W godzinach popołudniowych, po postoju na zakupy pozostały nam do przejechania ostatnie kilometry. Po drodze mogliśmy podziwiać malownicze krajobrazy górskie okolic Kłodzka. Gdy dojechaliśmy do ośrodka po przydzieleniu pokoi mieliśmy czas dla siebie na rozpakowanie się oraz posiłek. Pierwsze zajęcia, które miały na celu zaznajomienie nas z programem przebiegu całych warsztatów odbyły się po kolacji. Powitali nas przesympatyczni wolontariusze z różnych krajów. Podczas tego spotkania dowiedzieliśmy się również, że codziennie będziemy mieli szansę zaznajomić się z nową kulturą poprzez poznanie osoby z danego kraju oraz obejrzenie i wysłuchanie ciekawych prezentacji na temat jej ojczyzny. Wolontariuszem, który jako pierwszy miał okazję przedstawić i zaprezentować się nam był pochodzący z Indii Prim. Jego prezentacja, jak i każda kolejna bardzo mile wszystkich zaskoczyła. Każdy z uczestników warsztatów dowiedział się czegoś nowego o danej kulturze oraz poznaliśmy stereotypy charakteryzujące Polskę za granicą. Kolejne dni przebiegały w podobnej systematyce aczkolwiek każde zajęcia były zróżnicowane i dostarczały nową, przydatną wiedzę. Codziennie rano organizatorzy przeprowadzali Energizer, czyli różnego rodzaju gry i zabawy mające na celu pobudzenie naszych szarych komórek. Animacje odbywały się w basenie z wypuszczoną wodą znajdującym się na terenie ośrodka. Była to miła odskocznia od nauki podczas, której mogliśmy się odprężyć oraz zintegrować. Kolejnym punktem dnia były warsztaty na których poznawaliśmy nowe techniki twórczego myślenia takie jak analizowanie własnej osobowości, tworzenie marki, współpraca w grupach, nowe efektywne metody uczenia się i zapamiętywania. Drugiego dnia przedstawialiśmy swoje oczekiwania i obawy dotyczące programu szkoleniowego, mieliśmy czas aby poznać siebie nawzajem oraz jak codziennie o godzinie 20:00 byliśmy zaproszeni na prezentację. W tym dniu poznaliśmy kulturę Anglii prezentowaną przez wolontariuszy: Dana i Mercedes oraz ciekawostki o Portugalii z którymi zapoznała nas Ana. W dniu trzecim głównym tematem naszych zajęć był branding, czyli tworzenie w grupach własnej marki. Każdy zespół miał za zadanie zaprezentować jak najlepiej wymyślony produkt, a następnie stworzyć reklamę zachęcającą do jego kupna. Zobaczyliśmy również prezentacje o Turcji i Finlandii przedstawione przez przemiłe wolontariuszki. W dniu czwartym tworzyliśmy mapę myśli, uczyliśmy się poznawać samych siebie oraz oceniać obiektywnie nasze możliwości i zdolności. Miało to na celu pomóc nam w przyszłości dobrać odpowiednią specjalizację. Po obiedzie korzystając z ładnej pogody wybraliśmy się na klasowy spacer w góry gdzie mieliśmy czas na zrobienie sobie wielu zdjęć na tle piękna przyrody oraz wspólne i miłe spędzenie czasu. Prezentacje w tym dniu przedstawiał nam pochodzący z Francji Rafael. Z racji iż był to ostatni dzień, po kolacji odbyło się uroczyste zakończenie i wręczenie certyfikatów. Dnia piątego rano po śniadaniu spakowaliśmy swoje rzeczy i z wielkim żalem opuściliśmy ośrodek. Po drodze czekało nas zwiedzanie podziemi rynku miasta Kłodzko oraz postój na obiad. Do Jastrzębia dotarliśmy szczęśliwie około godziny 16:00.

Relacja: Natalia Sokal, 2C