Warsztaty rękodzielnicze drukowania tkanin

Nasi humaniści i medycy z klasy 1 AD chcą być – i słusznie –  wszechstronni, więc nie obawiają się wyzwań rzemieślniczo-artystycznych. Jednym z nich był udział 21 listopada br. w warsztatach rękodzielniczych drukowania tkanin, które odbyły się w zrekonstruowanym XIX-wiecznym Domu Tkacza, oddziale Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Zajęcia miały na celu najpierw zapoznanie młodzieży z historią  sukiennictwa, ze szczególnym uwzględnieniem warsztatu tkackiego i sposobów zdobywania wiedzy teoretycznej i praktycznej zawodu tkacza. Zwiedziliśmy też przestronne i ciekawe pomieszczenia domu tkackiej rodziny, gdzie opiekunowie klasy – wychowawca pan Jacek Borkowski oraz jej nauczycielki- pani Ewa Kubińska i pani Lidia Różacka, mogli przypomnieć sobie kredensy, piece i naczynia znane im z czasów dzieciństwa u babć i dziadków.

W części praktycznej zostały wykonane prace powstałe przez odbicie klocków drukarskich na tkaninie. Nasi uczniowie jak zawsze zaangażowali się i powstały piękne czerwone i niebieskie dzieła, zabrane jako pamiątka do domów.

tekst i zdjęcia: Lidia Różacka