Wydarzenia

Konkursy matematyczne

9 kwietnia na uroczystej gali królowa nauk – matematyka zgromadziła w murach Zespołu Szkół nr 6 swoich wybrańców: jastrzębskich maturzystów i ich młodszych kolegów. Ci pierwsi rywalizowali ze sobą 18 marca w tej szkole uczestnicząc w IV Miejskim Matematycznym Maratonie Maturzystów miasta Jastrzębia – Zdroju. Nie przypadkowo w nazwie konkursu znalazło się słowo „maraton”. Każda drużyna miała do rozwiązania 160 zadań i mogła zdobyć 280 punktów, zmagania trwały 4 godziny.

To wielkie przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie inicjatorka doradca metodyczny matematyki Ewa Szatkowska oraz pan Prezydent Miasta Marian Janecki, który objął patronat nad Maratonem.

Emocje, jakie towarzyszyły młodzieży podczas Maratonu były bardzo duże, rywalizacja bardzo pozytywna, praca w zespole kreatywna.

Najlepszymi okazali się:

I miejsce – Karolina Urbaczka, Emilia Lubos, Paweł Pawlak (drużyna reprezentująca liceum z Zespołu Szkół nr 1)

II miejsce –– Paula Miara, Kinga Potoczny, Piotr Mokrzycki (drużyna reprezentująca liceum z Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek)

III miejsce –– Joanna Ptaszyńska, Marcin Langer, Kamil Dziadek (drużyna reprezentująca technikum z Zespołu Szkół nr 6)

Ale to nie wszystko co działo się w Zespole Szkół nr 6. Młodsi koledzy uczestniczyli w finale XI Miejskiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Patronat konkursu objął Prezydent Miasta Jastrzębia – Zdroju i Wydział Edukacji. Stroną organizacyjną przedsięwzięcia zajęli się dyrektor ZS nr 6 Jerzy Maduzia, doradca metodyczny matematyki Ewa Szatkowska oraz wybrani nauczyciele matematyki pracujący w komisji konkursowej.

Konkurs odbywał się w dwóch etapach: szkolnym (10 stycznia 2014 roku) i miejskim – finał 9 kwietnia br. Do etapu miejskiego zakwalifikowało się 19 uczniów z jastrzębskich szkół.  Uczniowie, którzy zmierzyli się z zawiłościami matematycznymi mieli do rozwiązania pięć zadań testowych wielokrotnego wyboru i cztery zadania otwarte o podwyższonym stopniu trudności. Czas na rozwiązanie zadań wynosił 90 minut.

W czasie, gdy komisja oceniała konkursowe prace, uczniowie brali udział w warsztatach Geogebry, podczas których poznawali tajniki tego ciekawego matematycznego programu. 

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Kamil Smyczek z Zespołu Szkół nr 6

II miejsce – Mateusz Chiliński z Zespołu Szkół nr 1

III miejsce –Michał Bochnak z Zespołu Szkół nr 3

Część artystyczną konkursu przygotowała młodzież Zespole Szkół nr 6. Dodatkową atrakcjąccgali był referat „Matematyka w Układzie Słonecznym”, który wygłosił Michał Balogh, tegoroczny maturzysta. Za ten referat w ubiegłym roku na XXX Ogólnopolskim Sejmiku Matematyków Jury Sejmiku, pod przewodnictwem prof. dra hab. Macieja Sablika z Uniwersytetu Śląskiego, przyznało Michałowi wyróżnienie w konkursie głównym. Zyskał też uznanie publiczności i otrzymał nagrodę za najlepszy referat.

Swoją obecnością uświetnili tę uroczystość Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miasta Pani Anna Toborowicz , Naczelnik Wydziału Edukacji Pan Andrzej Pawłowski, Przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół nr 6 Pani Jolanta Owczarek, zaproszeni nauczyciele jastrzębskich szkół oraz sponsor Pani Elżbieta Kiełkowska – właścicielka firmy Handlowo Produkcyjnej ELA. Nagrody ufundowali również Pan Bartosz Radecki właściciel firmy Manuli Fluiconnecto, Pan Krzysztof Jureczka prezesa firmy Inter Trade.