Wydarzenia

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

“A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.” (Mikołaj Rej)

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.

Komisja Humanistyczna na czele z panią Elżbietą Marciniak (pomysłodawczynią i autorką scenariusza) postanowiła w dniu 21 lutego br. przeprowadzić w naszej szkole obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Wybrane klasy wraz ze swoimi opiekunami mogły kolejno dowiedzieć się o historii tego święta, a następnie wysłuchać wykładów, które zaprezentowały kolejno pani Tatiana Żmij „Etyka i etykieta językowa; wulgaryzmy- jaka jest ich rola w języku; kiedy są wzmacniaczami komunikatu, a kiedy nadają wypowiedzi wulgarny charakter”, a następnie pani Elżbieta Marciniak opowiedziała o rozwoju mowy u dziecka i u człowieka oraz przytoczyła mnóstwo ciekawostek z zakresu neorologopedii. Uczniowie mogli też wysłuchać piosenek znanych osób m.in. Adama Zielińskiego – znanego jako Łona (został uhonorowany tytułem Młodego Ambasadora Polszczyzny w 2017 roku) – posłuchać wykładu o znakach diakrytycznych oraz poznać, na czym polega unikatowość tych znaków na tle innych języków.

W drugiej części obchodów Sobieszczaki mogli też poznawać zasady pisowni poprzez zabawę. Kolejno brali udział w ciekawych quizach (szczególnie upodobali sobie KAHOOT), a następnie mogli zmierzyć się z trudnymi wierszykami pod względem artykulacyjnym.

Nasz język jest piękny i bogaty, nie bez przyczyny uznawany za jeden z najtrudniejszych języków na świecie. Nasze działania językowe będziemy kontynuować, a wszystkich gorąco zachęcamy, aby wcielić w życie słowa Franciszka Ksawerego Dmochowskiego:

,,A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą. Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.

Autorka tekstu: Julia Sosna-Iglikowska.