Programy Unijne Wydarzenia

Podsumowanie projektu Leonardo da Vinci w roku 2013

Przyszedł czas na podsumowanie tegorocznej edycji programu Leonardo da Vinci realizowanego w naszej szkole. Przypomnijmy, że w ramach programu, 30 uczniów klas technikum elektrycznego, elektronicznego, informatycznego oraz mechatronicznego (29 chłopców oraz 1 dziewczyna:) ) wzięło udział w miesięcznych praktykach zawodowych w Niemczech. Uczestniczyli oni w zajęciach w branżowych zakładach na terenie Lipska i okolic, gdzie mogli uczyć się m.in. projektowania i eksploatacji instalacji elektrycznych, obsługi obrabiarek CNC czy projektowania i eksploatacji sieci komputerowych. Jednocześnie wyjazd był znakomitą okazją do szlifowania języka niemieckiego. Należy dodać, że przed wyjazdem uczestniczyli w zajęciach z języka niemieckiego w wymiarze 50 godzin. Uczniowie zapoznali się z systemem kształcenia zawodowego w Niemczech, a szczególnie w Saksonii i mogli go porównać z systemem obowiązującym w Polsce.

Ale staż to nie tylko praca, ale również możliwość poznania kraju naszych sąsiadów. Stażyści mogli zobaczyć stolicę Niemiec – Berlin, w którym mogli zobaczyć najbardziej znane miejsca takie, jak Brama Brandeburska czy tez Muzeum Techniki, Drezno ze słynnym Zwingerem oraz Lipsk.

Całość projektu finansowana była ze środków unijnych, a uczestnicy dodatkowo otrzymali kieszonkowe.

Kolejne 30 osób będzie uczestniczyło w podobnym wyjeździe w przyszłym roku. Dlatego zachęcamy obecne klasy 3 technikum elektrycznego, informatycznego oraz mechatronicznego do intensywnej nauki, gdyż jednym z kryteriów rekrutacji do projektu jest średnia ocen z przedmiotów zawodowych na koniec semestru I.