Podwójnie pożyteczny wyjazd II tb do Bielska-Białej

Klasa druga informatyczna najpierw przez trzy lekcje j.polskiego przygotowywała w grupach i prezentowała aktywizującą metodą dramy wylosowane ballady A.Mickiewicza, a następnie 27 stycznia 2015 r., pod opieką p.Lidii Różackiej, p.Barbary Sowińskiej i p.Agaty Szwedy, wyruszyła do Teatru Banialuka zobaczyć ich profesjonalne aktorskie interpretacje (opinie uczniów poniżej).
Tego dnia przypadał też Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, więc uczciliśmy go (oraz 7.000 bielskich Żydów zamordowanych w KL Auschwitz-Birkenau) zapaleniem zniczy pod tablicą upamiętniającą spaloną przez Niemców w r.1939 synagogę, na której miejscu stoi ‘nasz’ teatr.

Jadzia: “Ballada “Lilije”, którą prezentowaliśmy na lekcji, przedstawiona przez profesjonalistów była ciekawa. Szczególnie interesujące były sceny, gdy przypominałam sobie moją grupę, jak próbowała je odegrać w szkole.
Niezwykle intrygujące były elementy scenografii zwisające z sufitu, które dopełniały scenerię np. cmentarza.
Wyjazd był udany. Na spektaklu każdy był cicho, co ułatwiało skupienie.”

Olgierd: “‘Switezianka’ wystawiona w Banialuce wywołała we mnie zachwyt i pozytywne emocje. Zastanawiałem się, jak zostanie przedstawiona ballada, w której większą część zajmują opisy i narrator. W teatrze utwór został w całości wyśpiewany, co było niesamowitą koncepcją. Śpiew aktorów i ich idealny podział tekstu sprawił, że sztuka ta zostanie w mojej pamięci na długi czas.”

Marcin W.: “Interpretacja “Rybki” początkowo podobna do naszej. Istniały jednak szczegóły, których my nie dostrzegliśmy.
Użycie nowoczesnej muzyki uwspółcześniło utwór na plus. Wstawki humorystyczne ciekawiły i nie psuły całości.”

Rafał: “Spektakl zdecydowanie na plus. Dużo efektów i hałasu nadawało jej ekspresji. Po samej analizie ballad w szkole potrafiłem sobie wyobrazić osoby, które tam grały”.

Patryk Pawlak: “Bardzo zaciekawiło mnie, jak wygląda taki spektakl od kulis (przygotowanie scenografii, strojów, muzyki oraz czas nauki tekstów przez aktorów).”

Jakub B.: “Na plus- gra aktorska, stroje i efekty dźwiękowe; stół będący drzwiami, grobem i wozem.
Na minus- głośność wypowiedzi aktorów”.

Jakub M.: “Bardzo mi się podobało; wspaniała gra aktorska; niesamowity dobór strojów.”

Foto: Mateusz Szabla II tb