Spektakl na 6, wyjazd na 8- w opinii kl. IItc i IIItf (w skali 0-10)

To dobry wynik, zważywszy na niejednoznaczną treść i trudną formę utworów “Przemiana” i “Traktat o manekinach”. Franz Kafka i Bruno Schulz byliby zadowoleni :), bo współcześni ich nie doceniali i nie rozumieli. Natomiast uczniowie IItc i IIItf, wraz z opiekunami: Ewą Kubińską, Lidią Różacką, Tomaszem Cieciurą, Zbigniewem Pałaszem i Wojciechem Warchałem, zdobyli się na wysiłek i chociaż próbowali- podczas spektaklu na Scenie na Piętrze w bielskim Teatrze Banialuka, gdzie wystąpili aktorzy i animowane przez nich duże marionetki.
Młodzież swoje spostrzeżenia wyraziła w recenzji ewaluacyjnej: (poniżej uproszczona i skrótowa wersja)
ZASADNICZY TEMAT SZTUKI:
-Patrycja: Zmiana nastawienia członków rodziny głównego bohatera do niego, kiedy przestał ją utrzymywać. Liczyło się dla nich tylko to, że zarabiał.
-Robert: Wartość człowieka.
-Mateusz M.: Ludzie, dla których praca liczyła się bardziej niż życie.
-Dominika: Kwestia, jaką rolę tak naprawdę odgrywamy w swoim życiu oraz kim jesteśmy dla innych.
-Martyna T.: Odtrącenie głównego bohatera po jego “dysfunkcji” w życiu społecznym i rodzinnym.
-Piotr: Egoizm i przedmiotowe traktowanie syna, jedynie jako źródła utrzymania.
KONIEC LOSÓW GŁÓWNEGO BOHATERA:
-Maciej P.: Popełnił samobójstwo, ponieważ jego rodzina nie umiała z nim wytrzymać.
-Ania: Zamienił się w robaka i został zapomniany przez bliskich.
-Mikołaj: Wyzionął ducha albo zamienił się w jakąś inną postać.
-Dominika: Odszedł lub popełnił samobójstwo.
SZCZEGÓLNE ZACIEKAWIENIE/ ZASKOCZENIE/ POWÓD DO REFLEKSJI:
-Mateusz K.: Rzucanie na końcu jabłek na łóżko.
-Paulina G.:Postawa siostry głównego bohatera, która stanęła przeciwko niemu.
-Piotr: Refleksja Gregora (jeszcze w postaci człowieka) dotycząca odpoczynku, będąca raczej rozpaczliwym wołaniem i próbą wyrwania się z nieskończonego pędu pracy.
-Paweł: Postać starszego pana i stosunki między ludźmi.
-Kasia: Kontakty międzyludzkie i jak niewiele potrzeba, by zmienić całkowicie swój stosunek do kogoś.
-Kornel: Postawa rodziny wobec Gregora.
-Martyna N.: Podejście rodziny do głównego bohatera i jej niesprawiedliwość wobec niego.
-Adrian: Przybycie prokurenta oraz to, że rodzina utrzymywała się tylko z pieniędzy głównego bohatera.
-Bartek:Traktowanie Gregora jako “niewolniczego” żywiciela rodziny.
-Michał: Ludzie z rodziny głównego bohatera- chciwi i zaślepieni materializmem.
-Basia: Bezproblemowe ściągnięcie marynarki bez odpinania.
-Sebastian: Zbytnie wyczulenie ludzi na pieniądze- przy jednoczesnej nieczułości na czyjeś wołanie o pomoc.
-Kuba: Martwienie się o Gregora, gdy nie otwierał drzwi, a miał iść do pracy.
EWENTUALNE ZMIANY/ POPRAWKI/ UZUPEŁNIENIA NA PRZYSZŁOŚĆ:
-Sandra O.: Nie trzeba nic poprawiać.
-Mateusz K.: Dobrać nieco łatwiejszą sztukę.
-Martyna T.: Organizacja wycieczki b.dobra.
-Patryk: Wolę teatr w dużej sali niż w mniejszej ciemni, na niewygodnych siedzeniach.
-Martyna N.: Więcej czasu wolnego.
-Maciej R.: Wszystko było dobrze.
-Paulina R.: Jestem za tym, aby pojechać na musical.
-Michał: Nie należy nic zmieniać i dodawać.
-Basia: Częściej jeździć do teatru w Krakowie.
-Paweł: Dla mnie było idealnie.
-Kasia: Podobał mi się przejrzysty plan wycieczki.
-Mateusz M.: Wybrać spektakl, który jest łatwiejszy do zrozumienia.
-Paulina G.:Bardzo podobała mi się organizacja tej wycieczki i uważam, że nie wymaga zmian w przyszłości.
-Sebastian: Nie mam zastrzeżeń; wycieczka odbyła się w miłej atmosferze.
FOTO (z własnej inicjatywy): Martyna Tatarczyk IIItf