Wydarzenia

Wirtualne spotkanie z poetą Jakubem Kornhauserem

Wakacje nie tylko nie zwalniają z przyjemności obcowania z kulturą wysoką, a wręcz sprzyjają ubogacaniu się nią. Od początku pandemii kontakt z artystami i innymi twórcami sztuki przeniósł się do sieci, w czym uczestniczy również jastrzębska MBP, z którą współpracujemy. 31 lipca odbyło się tam spotkanie z laureatem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – Jakubem Kornhauserem – poetą,  tłumaczem, krytykiem  literackim, literaturoznawcą, filologiem romańskim, doktorem nauk humanistycznych i pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prywatnie jest on synem Juliana Kornhausera – wybitnego przedstawiciela najważniejszej powojennej formacji literacko-poetyckiej w Polsce – Nowej Fali, oraz bratem Agaty Kornhauser-Dudy, Pierwszej Damy, małżonki prezydenta RP.

Jednak przedmiotem wywiadu kompetentnej i miłej pani prowadzącej oraz pytań widzów (wśród których nie zabrakło jastrzębskich uczniów, historyków i polonistów, w tym przedstawicielek społeczności ‘Sobieskiego’ – Aleksandry z 3B i niżej podpisanej) nie były sprawy rodzinne ani polityczne, lecz przede wszystkim ostatnia książka gościa – pt.„Premie górskie najwyższej kategorii”. Ciekawostkę stanowił fakt, iż pan Jakub Kornhauser jest zapalonym cyklistą i przyjechał do Jastrzębia z rodzinnego Krakowa na rowerze (co zajęło mu 5,5 h). Pytaliśmy też twórcę o jego francuskie fascynacje literackie, którymi okazały się dzieła Artura Rimbaud i Michela Houellebecqa. Ponieważ ten człowiek renesansu uczestniczy również w Festiwalu Góry Literatury, organizowanym od lat w okolicach Nowej Rudy przez Olgę Tokarczuk – zaiteresowały nas jego ulubione książki noblistki. Wymienił “Biegunów” oraz “Dom dzienny, dom nocny”. Wartością dodaną spotkania okazała się także promocja współczesnej literatury rumuńskiej oraz oczywiście kontakt z bardzo sympatycznym i otwartym erudytą.

Miejska Biblioteka Publiczna już zapowiada następne wydarzenia w takiej formie, więc nasza obecność oraz relacja zapewnione. 🙂

tekst: Lidia Różacka

zdjęcia: Miejska Bilioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju

[nggallery id=365]