Wydarzenia

Zimowa edukacja filmowa

Staraniem naszych polonistek – pani Julii Sosny-Iglikowskiej i pani Lidii Różackiej – kilkanaście klas ‘Sobieskiego’ uczestniczyło w seansach kinowych dwóch poruszających filmów, odnoszacych się do historii Polski w XX wieku i przedstawiających prawdziwe tragiczne losy ludzi, których dotknęły mechanizmy totalitaryzmów. Nasi uczniowie zobaczyli ekranizację laureatki Nagrody Nike – książki Cezarego Łazarewicza pt.”Żeby nie było śladów”, rekonstruującą okoliczności śmierci w r. 1983 warszawskiego maturzysty Grzegorza Przemyka oraz postawę jego przyjaciela. Film wyreżyserował Jan P.Matuszyński. Rolę jedynego Sprawiedliwego i odważnego, który obecnie chce zachować anonimowość, zagrał przejmująco Tomasz Ziętek.

Natomiast w tytułową bohaterską postać polskiego polityka i żydowskiego działacza wcielił się Wojciech Mecwaldowski w filmie pt. “Śmierć Zygiebojma” w reżyserii Ryszarda Brylskiego. Twórcy wyciągnęli też z zapomnienia zasłużonych dla II Rzeczypospolitej i emigracji – działaczy PPS-u: Lidię i Adama Ciołkoszów. Obecnych na seansach nauczycieli i uczniów poruszyły rozpaczliwe starania Szmula Zygielbojma, który  w okupowanej Polsce zostawił żonę i troje dzieci, by ruszyć z tajną misją najpierw do Nowego Jorku, a potem do Londynu. Miał donieść przywódcom zachodniego świata o ogromie zbrodni popełnianych przez Niemców na milionach europejskich Żydów.

Obejrzane przez naszą młodzież filmy nie tylko przydadzą się na maturze jako konteksty i dodatkowe teksty kultury, ale też posłużą do budowania postawy niezgody wobec krzywdy, niesprawiedliwości, nazizmu i obojętności.

tekst: Lidia Różacka

zdjęcia: Łukasz Bąk; Wydawnictwo Czarne; Marcin Makowski; United States Holocaust Memorial Museum