Wydarzenia

Wyjazd na AGH w Krakowie

W dniu 12 maja w ramach współpracy ZOD AGH w Jastrzębiu-Zdroju z ZS nr 6 im. kr. Jana III Sobieskiego grupa 10 uczniów pod opieką p. Barbary Sowińskiej udała się na wycieczkę do Krakowa. Wyjazd zorganizowany został przez p. Teresę Bac, działaczkę Wszechnicy Edukacyjnej Technicznego Uniwersytetu Otwartego mieszczącego się przy Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym AGH w Jastrzębiu-Zdroju.
Na AHG w Krakowie uczniowie mieli okazję wysłuchania wykładu otwartego dra inż. Piotra Chrząstowskiego pt.: "Maria Skłodowska-Curie, jej rodzina i promieniowanie". Wykład był tym bardziej ciekawy, gdyż wykładowca jest spokrewniony z Marią Skłodowską-Curie.
Po wykładzie udaliśmy się do Kopalni Doświadczalnej AGH. Jest to unikatowe
w skali kraju i jedno z nielicznych w Europie laboratorium badawczo-dydaktyczne, które powstało w Katedrze Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Transportowych Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.
Następnie zwiedziliśmy Laboratorium BHP, gdzie wysłuchaliśmy opisu poszczególnych stanowisk doświadczalnych. Nie obyło się bez efektownego (NIEBEZPIECZNEGO zarazem) pokazu wybuchu pyłu metanowego. Specjalnie dla jednego, bardziej zainteresowanego ucznia J, prowadzący zaprezentował na przykładzie mąki, iż każda substancja może być (w odpowiednich warunkach) wybuchowa.
Kolejno, z uwagi na fatalną pogodę, udaliśmy się (uszczęśliwiając niektórych uczestników wycieczki) do Galerii Krakowskiej.  Gdy przestało padać wróciliśmy na Rynek Główny, gdzie odbywał się Festiwal Nauki. Współorganizatorami XII Festiwalu Nauki w Krakowie (obok Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie) byli: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Akademia Muzyczna w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II
w Krakowie, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz po raz pierwszy – Akademia Ignatianum w Krakowie. Jak widać uczniowie mieli niezwykłą okazję zapoznania się z ofertą niektórych uczelni wyższych. Ponadto odważniejsi mogli wykonać proste doświadczenia, eksperymenty lub pomiary.
Mimo, iż pogoda nie dopisała, wróciliśmy zadowoleni i co więcej, bogatsi o nowe doświadczenia. 

[nggallery id=6]