Wydarzenia

1in w miejscach pamięci i żorskim muzeum

Nawet niedaleko Jastrzębia można znaleźć historyczne miejsca i imponujące muzeum, dlatego 1in odwiedziła ze swym historykiem i wychowawczynią Żory. Sprzyjała nam pogoda, więc najpierw powędrowaliśmy na piękny – choć nieco zaniedbany – cmentarz ewangelicki, gdzie każdy z nas zapalił znicz. Następnie podeszliśmy pod skwer z głazem upamiętniającym wyzwolenie Żor przez zołnierzy 1 Czechosłowackiej Brygady Pancernej  i 38. oddziału Armii Radzieckiej. Pan Marian Janecki przybliżył te wydarzenia, a samorząd klasowy postawił znicze ku pamięci wyzwolicieli.

Zasadniczym punktem naszej wycieczki było jednak Muzeum Miejskie, gdzie mieliśmy zarezerwowane zwiedzanie wystawy czasowej pt. “Art RE-Nouveau/ Nowa Sztuka”, która zawierała ponad 100 różnorodnych dzieł artystów z francuskiego miasta partnerskiego Żor – Montceau-les-Mines w Burgundii. Oprowadzała nas sama jej kuratorka – dr Anna Flaga.

Aby wrócić jeszcze do tego ciekawego miejsca – wystawę stałą obejrzeliśmy tylko pobieżnie. Natomiast na zewnątrz – o losach i dokonaniach Bronisława Piłsudskiego, którego niebanalny pomnik znajduje się nieopodal muzeum – opowiedział znów pan  Janecki.

Wycieczkę zakończyliśmy niespodzianką od wychowawczyni.

tekst i zdjęcia: Lidia Różacka