Barbórka 2015

Już po raz kolejny w naszej szkole uczniowie klas górniczych obchodzili swoje święto. W tym roku uroczystości odbyły się 3 grudnia. Rozpoczęły się one od przypomnienia zaproszonym osobom jednej z ważniejszych tradycji górniczych – skoku przez skórę, dzięki któremu starym zwyczajem młodzi adepci zostali przyjęci do stanu górniczego. Stara strzecha trzymała fartuch skórzany, przez który z bryły węgla przeskakiwali kandydaci do stanu górniczego. Po skoku młodzi adepci klękali, a wprowadzający do stanu górniczego uderzał ich symbolicznie w ramię szpadą górniczą.
Podczas uroczystości nie zapomniano o poległych górnikach, którzy zginęli na posterunku pracy. Pamięć ich uczczono minutą ciszy.
Po części oficjalnej, akademia przybrała charakter biesiady. Przecież nie od dziś wiadomo, że górnicy lubią dobrze się bawić.
Uczniowie byli podzieleni na dwie ławy: lewą i prawą. Między ławami znajdowało się miejsce dla Wysokiego Prezydium, które było reprezentowane przez dyrekcję Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju i dyrekcję Centrum Kształcenia Praktycznego w Jastrzębiu-Zdroju. W organizowanych zabawach Wysokie Prezydium przyznawało punkty dla poszczególnych ław. Górnicy bardzo chętnie brali udział w organizowanych zabawach. Przebierali się w piękne stroje i tańczyli Jezioro Łabędzie Piotra Czajkowskiego w sposób powabny, z gracją i delikatnością poruszali się po „tafli jeziora”. Wykonywali z papieru piękne gołębie, które następnie puszczali na loty. Spędzali aktywnie czas jeżdżąc na nartach, skacząc przez hula-hop. Na końcu zadbali o swoje życie rodzinne. Z każdej ławy zostali wybrani dwaj kandydaci. Wyższy został głową rodziny, a niższy jego żoną. Zadaniem męża było najładniej ubrać i pomalować swoją żonę. Mężowie okazali się bardzo dobrymi stylistami dla swoich żon, ponieważ trudno było przyznać punkty dla poszczególnych ław. Dlatego należało zrobić dogrywkę. Po zsumowaniu wszystkich zgromadzonych punktów przez poszczególne ławy, okazało się, że ława prawa wygrała prowadząc jednym punktem.
Podczas całej biesiady wszyscy śpiewali piosenki, kibicowali swojej ławie, podjadali przekąski, chleb ze smalcem, pieczone kiełbaski oraz bigos, który znajdował się na stołach. Na koniec biesiady Prezes Wysokiego Prezydium, złożył życzenia wszystkim górnikom z okazji Górniczego Święta.

Jolanta Przygodzka
Małgorzata Rolka