Wydarzenia

Dzień Świadomości Autyzmu

Dzień 2. kwietnia 2024 r.  jest dniem ważnym, jego celem jest propagowanie wiedzy na temat AUTYZMU, czyli osób ze spektrum autyzmu, w tym z Zespołem Aspergera i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Uświadamianie sobie i innym, jak ważna jest tolerancja, akceptacja i zrozumienie, jak być empatycznym. 

Dnia 3 kwietnia Sobieszczaki postanowiły przyłączyć się do akcji Budzenia Świadomości Autyzmu w Jastrzębiu-Zdroju i po burzliwych dyskusjach, przygotowaniach happeningu „poszliśmy w miasto”. 

Uczniowie z kilku klas pięknie przystroili szkołę i nie tylko pięknymi kolorowymi motylami, samodzielnie wykonując je kredą na chodnikach, wykonali także plakaty, które porozwieszaliśmy na szkolnym ogrodzeniu. Brylowali w tym zakresie uczniowie z kl. 4b i 2me. 

Ważnym zadaniem dla nas były rozmowy z napotkanymi ludźmi, każdy z nas miał niebieskie balony, a gdy zabrakło to cukierki, którymi ich obdarowywaliśmy. Dzięki tym łącznikom mieliśmy szansę  uświadamiać, że  osoby ze spektrum autyzmu są wśród nas, i jak ważna jest tolerancja, akceptacja i ich zrozumienie. 

Pierwszym miejscem naszych odwiedzin była przestrzeń wokół UM, oraz sam urząd 

Podczas rysowania symboli autyzmu – motyli – rozmawialiśmy z napotkanymi ludźmi, również z niektórymi pracownikami i klientami UM. 

Kolejnym naszym celem był plac wokół Biedronki na ul. Harcerskiej. 

W tym dniu nie zawiodła nas pogoda ducha jak i aura, która nam dopisała, nawet niebo przybrało się w błękit.