Wydarzenia

Festiwal Innowacyjności Explory

05 grudnia 2023 r. w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu – Zdroju odbył się  szkolny Festiwal Naukowy E(x)PLORY,  w którym zaangażowana  była ogromna ilość osób. Festiwal obejmował różnorodne działania: szkolny konkurs innowacji i wynalazków, prelekcje przeprowadzone przez Komendę Policji, wykłady naukowe przeprowadzone przez gości z Wyższych Uczelni, warsztaty naukowe przeprowadzone przez naszych nauczycieli dla szkół podstawowych, oraz warsztaty przeprowadzone przez studentów Politechniki dla naszych uczniów a podsumowaniem dnia była Gala Innowacji, podczas której ogłoszono wyniki konkursu. Gala podsumowująca zorganizowana była w bardzo eleganckiej formie z pięknie ozdobionymi i suto zastawionymi stołami na których wszędzie stały explorowe „x”. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że całe wydarzenie było transmitowane na kanale You Tube. (link do transmisji wysłany został dzień przed wydarzeniem).Wszystkie zaplanowane działania udało się w pełni zrealizować. Partnerami wydarzenia byli: Uniwersytet Śląski z Katowic, Akademia WSB z Cieszyna,Politechnika Śląska z Gliwic, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z Jastrzębia-Zdroju, Urząd Patentowy z Warszawy, Stowarzyszenie  Kreatywnych Nauczycieli, Rada Rodziców, firma Haga, z Jastrzębia- Zdroju Galeria Wiślanka z Żor, firma Prymat z Jastrzębia -Zdroju, McDonalds, 

Punktualnie o 9.00 na auli naszej szkoły rozpoczęto festiwal i transmisję online, podczas której prowadzący Gracjan i Nikodem omówili program całego wydarzenia, zaprezentowali prace zgłoszone na szkolny Festiwal Naukowy E(x)PLORY oraz przedstawili jurorów 

 Lista jurorów:

 • Pani dr Gabriela Piechaczek-Ogierman z Uniwersytetu  Śląskiego, wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji.  
 • Pani dr Magdalena Bełza- Gajdzica z Uniwersytetu Śląskiego, Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie. 
 • Pani dr Edyta Nowak- Żółty z Akademii WSB.  
 • Pan dr inż. Rafał Setlak z Politechniki Śląskiej, prodziekan do spraw kształcenia. 
 • Pan dr Maciej Sowa z Politechniki Śląskiej.  
 • Pan Krzysztof Majeran- prodziekan WSB. 
 • Pani Joannę Kupka reprezentująca Urząd Patentowy z Warszawy. 
 • Pani Agnieszka Barzycka- Noga reprezentująca JSW kopalnia wiedzy.  

Szczególne słowa uznania skierowano do sponsorów wydarzenia, którzy z potrzeby serca wsparli młodych innowatorów i wynalazców.  

 • Fundacji Zaawansowanych Technologii z Warszawy, 
 • Firmie Prymat z Jastrzębia -Zdroju 
 • Firmie Blueform z Jastrzębia-Zdroju, 
 • Firmie „Haga Plus spółka z o. o” 
 • Galerii Wiślanka z Żor 
 • Stowarzyszeniu Kreatywnych Nauczycieli z Jastrzębia-Zdroju, 
 • Zespołowi Szkół Nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju. 
 • Radzie Rodziców 

Podczas prac jury zaproszone szkoły podstawowe zwiedzały z zaciekawieniem projekty naszych uczniów i uczestniczyły w warsztatach naukowych a społeczność szkolna mogła wysłuchać ciekawych i inspirujących prelekcji przygotowanych przez: 

 • Komendę Miejską Policji 
 • Urząd Patentowy  
 • WSB 

Lista uczestników oraz otrzymane nagrody: 

autorzy  promotorzy  tytuł  nagrody 
Franciszek Rudzki
Michał Czechowski 
Barbara Popek  Microbiiological Rocket Sonde  Nagroda specjalna Galerii Wiślanka 
Artur Nowak
Robert Zarzecki
Wojciech Wróblewski 
Dariusz Radajewski  Ruch wahadłowy  Nagroda specjalna WSB 
Kryspin Wilczyński
Oskar Gala
Leonard Żmij
Jakub Michalik 
Dr Dorota Prysak 

Bogusława Nidecka 

Marcin Mazur 

Inny w Edukacji  Nagroda specjalana Rady Rodziców, 

 200 zł 

Anna Lipus
Małgorzata Karzełek
Martyna Sońta 
Lidia Gajdzik  SecureSteer  III MSC- 400 zł oraz nagroda specjalna McDonalds,  
Marta Machej
Oliwia Krawczyk 
Monika Dodak  MiKol! Alert  Nagroda specjalna Galerii Wiślanka 
Jakub Warloch
Maciej Warloch
Paweł Orlik 
Marcin Lasak 

Krzysztof Smyczek 

MPS  II MSC – 600 zł 
Emilia Szweda
Juliusz Szweda 
Barbara Popek 

Agnieszka Wereszczak 

Pomóż! Uratuj psiaka  I MSC – 800 zł, oraz 

nagroda specjalna firmy Prymat i nagroda publiczności od Stowarzyszenia Kreatywnych Nauczycieli 

Oliwier Świstowski
Maja Jarczyńska
Jakub Szajter 

 

Synteza, charakteryzacja i zastosowanie nanokatalizatorów na bazie metalu do efektywnego przekształcania dwutlenku węgla w wartościowe produkty chemiczne  Marzena Przygodzka 

Edyta Kozielska 

Nagroda specjalna firmy HAGA 

 

Cały folder ze zdjęciami